Yüksek Emekli Aylığı İçin Bunu Yapabilirsiniz!

EMEKLİ kategorisine 13 Ağustos, 2016 tarihinde eklendi, 4.054 defa okundu

Çalışanların en büyük hayalidir emeklilik. Herkes emekli olmayı ve emeklilikte de yüksek bir emekli aylığı almayı hayal etmektedir. Ancak 5510 Sayılı Kanuna göre asgari ücretle çalışan ya da asgari primlerden isteğe bağlı sigorta ya da diğer sigorta kollarında prim ödeyen bir sigortalının çok da yüksek emekli maaşı hayal etmemesi gerekiyor. Zira yüksek emekli maaşı hesabı yaparken düşük bağlanan maaşı görünce hayallerimiz suya düşebilir.

5510 Sayılı Kanuna göre emeklilik hesabı

Emeklilik hesabında iki madde önemli rol oynamaktadır. Ortalama aylık kazanç diğeri ise aylık bağlama oranlarıdır.

5510 sayılı Kanun ile getirilen yeni emeklilik hesaplama sistemine göre: her yılın Aralık ayına göre Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan en son temel yıllı tüketici fiyatları genel indeksindeki değişim oranının (TÜFE) % 100’ü ile sabit fiyatlarla gayri safi yurtiçi hasıla gelişme hızının (GH) % 30’unun toplamına (1) tam sayısının ilave edilmesi sonucunda bulunan güncelleme katsayısına göre güncellenen tüm sigortalılık süresindeki yıllık prime esas kazançlar toplamının, toplam prim ödeme gün sayısına bölünmesiyle elde edilen ortalama günlük kazancın 30 katı, aylıkların hesabına esas ortalama aylık kazancı oluşturur.

Aylık Bağlama Oranı 5510 Sayılı Kanuna göre her 360 gün için %2 olarak uygulanmaktadır.Aylık bağlama oranları 5510 Sayılı Kanun’da düşük olduğundan yukarıdaki hesaplama sonucu ve aylık bağlama oranının da düşüklüğü sebebiyle çalışanlara 5510 Sayılı Kanun gereği düşük emekli aylığı bağlanmaktadır. Peki yüksek emekli aylığı alabilmek için ne yapmalı?

Yüksek emekli maaşı alma yolları

Emekli aylığının yüksek olabilmesi için, hem sigorta primine esas kazancın yüksek olması (tavandan veya tavana yakın miktardan bildirilmesi), hem de kişinin aylık bağlama oranının yüksek olması gerekmektedir ki, bu da prim ödeme gün sayısının yüksekliğine bağlıdır. Fazladan ödenen her 360 günlük prim aylık bağlama oranını 2 puan artırmaktadır.

Bilindiği üzere emekli olabilmek için gerekli sigortalılık süresi, yaş şartı ya da prim gününün doldurulması gerekmektedir. Genel olarak sigortalılar emeklilik için doldurmaları gereken prim gün sayısını doldurunca işten çıkışlarını almakta bununla birlikte ya kayıt dışı çalışmakta ya da işi bırakmaktalar. Ancak görüldüğü üzere fazladan ödenen her 360 gün için aylık bağlama oranının 2 puan arttırılıyor olmasının emekli aylığını çok büyük bir katkısı bulunmaktadır.

Özetlemek gerekirse yüksek emekli aylığı alabilmek için 4/a kapsamındakileri eski adıyla SSK’lıların gerçek kazançları üzerinden sigorta primlerinin bildirilmesi, 4/b’li ve diğer sigorta kollarında isteğe bağlı prim ödeyenlerin ise yüksek kazanç beyanı ile prim ödemeleri gerekmektedir. Ayrıca prim gün sayısı ne kadar çok olursa aylık bağlama oranı da o kadar yükseleceğinden alınacak emekli aylığına katkısı da bir o kadar fazla olacaktır.

SGKREHBERİ-Mehmet ERBEY

Etiketler : ,

Yorum Yaz

6 Yorum

 • sezginCevapla

  merhaba malulen emekli olanlarin emeklilik maasini paylasirsaniz v bilgilensirirseniz sevinirim tesekkurler

  Ağu 13, 2016 18:42
 • İlhamiCevapla

  Maaş yüksek alıyoruz patronlar muhasebe ci maaşları asgari üreten gösteriyor nasıl yüksek emekli maaşı alacağız

  Ağu 13, 2016 19:08
 • MahmutCevapla

  Allah Rızası için bir de Bağkurlular için güzel bir şey yazın ssk.aylık prim 450….Bağkur en düşük 560.ssk emekli maaşları 3000bin bağkurlu emekli 1300tl…

  Ağu 13, 2016 19:25
 • MustafaCevapla

  Bnm bildiğim emeklilik hakkı oluşmuşsa daha sonrasında yatırılan Sgk lar kişinin emekli maaşına azalma yaratacağı ama yukarda ise ayllık bağlanma oranını 2 puan artırır diyor eskiden olsa tamam ne kadar Sgk yatarsa emekli maaşın fazla oluyordu ama şimdi bu tam tersi oldu buda kayıt dışı istihdamı ortaya çıkardı diye biliyorum bn mi yanlış biliyorum

  Ağu 15, 2016 06:12
 • nevzat kocCevapla

  Benim 2001 2005 arası ba kur çıktı bu yüzden maasimi düşürdüler yardimci olur musunuz tsklr

  Ağu 16, 2016 17:36
 • MehmetCevapla

  Sgk sitesinde ki emekli olursam ne kadar maaş alırım bilgileri girdikten sonra 5670 gün diyor. Bu bilgiyi 2000 yıl öncesine mi giriyoruz

  Eki 08, 2016 06:40