Yeni Bir İş Kurarken Nelere Dikkat Edilmeli?

İŞ KURMA KREDİSİ kategorisine 11 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 575 defa okundu

Günümüzde dünya piyasalarına baktığınızda özellikle de nakit akışı yoğun olan alanlarda daha fazla yatırım olduğunu ve yeni yatırımcı ve girişimcilerin de özellikle hızlı tüketim malları alanına yatırım yapmak istediklerini ve pazara bu alanda girmek istedikleri dikkati çeker. Çünkü bu alanlarda elinizde mal kalması veya zarar etmeniz gibi bir ihtimal bulunmayacak derecede azdır ve piyasa döngüsü hızlıdır. Tabii ki her şeyde olduğu gibi yeni bir iş kurarken de dikkat edilmesi ve özellikle uyulması gereken bazı kurallar vardır.

Peki, iş kurarken nelere dikkat edilmeli?

-Kuracağınız işin pazardaki payına

-Karlılık oranına

-İş yeri açacağınız muhitin işlek ve kolay ulaşılabilir bir yerde olmasına

-Müşterilerin kolay adapte olabileceği, tanıdığı bir alan olmasına vs. gibi durumlar yeni bir iş kurarken ve dükkân açarken özellikle dikkat edilmesi gereken hususlardır ki, dikkat edilmediği takdirde işinizin büyümesini engelleyebilir ve hatta zarar etmenize yol açarak kısa sürede hedefinize bile ulaşamadan sizi dükkânınızı kapatmaya mecbur bırakabilir. Yeni iş kurmak isteyenlere öneriler sunmak için çeşitli bloglarda ve web sayfalarında, uzun uzun yazılmış yazılar bulmak mümkündür ve her birinde de değişik, ihtiyacınız olan ve belki de daha önce hiç duymadığınız ve yaşamadığınız tecrübelere erişebilirsiniz.

Ayrıca yatırım yapacağınız alanın da sektördeki pazar payını iyi araştırmalı hatta gerekli görüyorsanız bununla ilgili bir danışmanlık şirketinden mesleki danışmanlık hizmeti almalısınız. Kuracağınız işin ulusal ya da uluslararası mahiyette olup olmamasına göre yerel ve uluslararası pazarda müşteri bulmakta sizin için başlı başına bir uğraş olacaktır. Netice de pazarda yeni olacağınızdan, sizden önce pazara giriş yaparak markasını kullanıcılarına ve kendi çapında belirli bir kesime duyurmuş olan rakipleriniz müşteriler tarafından sizden 1-0 öndedirler. Sizin buradaki öncelikli amacınız, sizin markanızın diğerlerinden farkını kolayca anlaşılır bir şekilde basın yayın organlarıyla duyurmak ve bunu müşterilerin anlayabileceği bir dille ifade edebilmektir.

Zaman içerisinde yaptığınız çalışmalar meyvelerini vermeye başlayacak ve bir iki derken artık sizin de kendi müşteri portföyünüz oluşmaya başlayacak ve zaman içerisinde gelen müşteri diğerini getirecek kullanan ve memnun kalan başkalarına anlatarak başkalarının da kullanmasına vesile olacak bu şekilde de sizin markanız artık tanınır hale gelerek pazarda yer ve söz sahibi oluyor olacaksınız. Tabii ki bu şekilde yayılmak ve elde edilen müşterileri de elde tutmak için aynı zamanda diğer yandan da farklı çalışmalar yapmanız gerekecektir. Müşteri bulmak ve portföyünüze yeni müşteri katmak ne kadar önemliyse mevcut müşterinizi de elde tutmanız ve rakiplerinize kaptırmamanız da bir o kadar önemlidir.

Bu konuda eksik olduğunuzu hissediyor ve ne yapacağınızı nasıl bir çalışma yürüteceğinizi tam olarak kestiremiyorsanız, rakiplerinizin bu konuda yaptığı çalışmaları araştırarak öğrenebilir, taklitten kaçınarak kendinize özgü bir müşteri memnuniyeti sağlama çalışması yapabilirsiniz. Bu bağlamda müşterilerinize kampanyalar sunabilir, Onların kullanımları doğrultusunda kendilerine ücretsiz kullanım hakkı tanıyabilir ve sizi başkalarına önermelerini sağlayarak dallanarak yayılma modelini de benimseyebilirsiniz.

Sonuç olarak yapılacak olan her yeni iş ve her yeni yatırım ve bu yatırımı desteklemek ve ayakta kalarak tutunmasını sağlamak amacıyla yapılan çalışmaların hepsi maliyete dayanmakta ve bütçenize gider oluşturmaktadır. Bunun için eğer pazar ve ticaret konusunda fazla bilgi ve deneyiminiz yoksa bu konuda danışmanlık hizmeti veren firmalarla iletişime geçerek mutlaka gerekli olan tüm her şeyi öğrenmelisiniz ya da iş kurmak isteyenlere öneriler başlıklı blog yazılarına göz atmalısınız. Aksi takdirde hiç ummadığınız bir alandan gol yiyebilir ve hiç ummadığınız bir zamanda kar elde etmek amacıyla tüm birikiminizi bağladığınız ticarethaneniz size hiçbir fayda sağlamadan sizi zarara sokabilir.

Etiketler : , , ,

Yorum Yaz

1 Yorum

  • ÖmerCevapla

    konuyla hassasiyet ve yakından ilgileniyorum bilgilendirirseniz memnun olurum Teşekkürler.

    Ara 23, 2016 06:45