Ücreti Düşen İşçi Kıdem Tazminatı Alabilir mi?

GÜNDEM kategorisine 26 Temmuz, 2016 tarihinde eklendi, 1.242 defa okundu

Ücretlerin hangi dönemlerde veya oranlarda artırılacağına ilişkin herhangi bir çerçeve belirlenmiş durumda değildir. Ücret uygulamaları konusundaki yasal düzenleme asgari ücretin altında ücretle işçi çalıştırılamayacağı ile sınırlıdır. Bunun ötesinde ücret uygulamalarına ilişkin esaslar, iş sözleşmelerinde belirlenebilmektedir. İş sözleşmesinde bağlayıcı bir hüküm bulunmaması halinde, uygulamaya ilişkin inisiyatif işverene aittir. İş sözleşmesinde herhangi bir hüküm bulunmamasına karşın, ücret artışlarındaki anlaşmazlık nedeni ile işten ayrılan işçi istifa etmiş sayılacağından, herhangi bir tazminat hakkı oluşmayacaktır.

Ücreti düşen işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

Ev aletleri üreten bir fabrikada çalışıyoruz. İşveren işlerinin bozulduğunu öne sürerek, bırakın zam yapmayı, var olan ücretlerimizde indirim yapmayı planlıyor. Eğer böyle bir şey yaparsa yasal haklarımız ne olur?

Uygulamada bu sorunla sık sık karşılaşılmaktadır. Birçok çalışan bu işsizlik ortamında ücretlerindeki azalmalara ses çıkaramıyor. Ancak çalışanın rızası olmadan işverenin ücretleri düşürmesi mevzuatımıza göre söz konusu bile değil. Bunun tek istisnası işçi ile işverenin anlaşarak, hazırlanan yeni bir sözleşme ile ücretleri yeniden ayarlamalarıdır. Bunun dışında ücretlerin düşürülmesi kanuni değildir.

İşçi bu değişikliği kabul etmeyebilir ve İş Kanununda yer alan “İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse” hükmüne dayanarak, haklı nedenle sözleşmesini sona erdirir ve kıdem tazminatını işverenden ister.

Yürürlükte olan İş Kanunumuza göre; “Her türlü işte uygulanmakta olan çalışma sürelerinin yasal olarak daha aşağı sınırlara indirilmesi veya işverene düşen yasal bir yükümlülüğün yerine getirilmesi nedeniyle ya da bu Kanun hükümlerinden herhangi birinin uygulanması sonucuna dayanılarak işçi ücretlerinden her ne şekilde olursa olsun eksiltme yapılamaz.”

Kendi isteğiyle ayrılana kıdem yok

24.3.1978 doğumluyum.1995 yılı 12. ay SGK başlangıcım. 5683 günüm var. Aynı firmada 13 senedir çalışıyorum. Kendi isteğimle ayrılsam tazminatımı alabilir miyim?

Genel olarak kendi isteğiyle işinden ayrılan kıdem tazminatını alamaz. Ancak sizin durumunuzda konu farklılaşır. Çünkü siz, kıdem tazminatına hak kazanma koşulları çerçevesinde 15 yıl sigortalılık ve 3600 prim günü şartlarını yerine getirdiğiniz için, işinizden kıdem tazminatını alarak ayrılabilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir durum da sigortalı olarak başlangıç tarihinin 8 Eylül 1999 öncesi olmasıdır. Bu nedenle 1995 yılında sigorta girişinizin olması kıdem tazminatını hak etmeniz açısından önemlidir.

Emeklilik için 25 yıl sigortalılık, 56 yaş ve 5825 prim günü koşullarına tabisiniz. Prim gününüzü tamamlamanıza 142 gün kalmış. 56 yaşınızı tamamladığınız 24 Mart 2034 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Etiketler :

Yorum Yaz

1 Yorum

  • CelalCevapla

    11.1995 sigorta girişim 6.2002 ve 6.2010 askeriye ve 2 yıl yıpranma sonrası 3yıl 6 ay sigortalı olarak çalışıyorum.kendim ayrılsam kıdem tam. Ve işsizlik maaşı alabilirmiyim

    Tem 26, 2016 19:53