Tuvalette sigara içti tazminatsız işten atıldı

GÜNDEM kategorisine 18 Aralık, 2016 tarihinde eklendi, 767 defa okundu

sigara içme ile ilgili görsel sonucu

Manisa’da bir montaj işçisi, 7,5 yıldır çalıştığı iş yerinin tuvaletinde sigara içtiği için “işini savsakladığı, işin güvenliğini tehlikeye düşürdüğü” gerekçesiyle tazminatsız işten çıkarıldı.
İşçi, feshin geçersizliğine ve işe iadesine karar verilmesi istemiyle dava açtı. Manisa 1. İş Mahkemesinde yapılan yargılamada, davalı şirket avukatları, iş yerinde kantin dışında tüm alanlarda sigara içmenin yasak olduğunun tüm çalışanlara bildirildiğini ve uyarı levhalarıyla hatırlatıldığını belirtti.
İyi söndürülmemiş her izmaritin iş yerinde yangına yol açma riskinin olduğunu, davacının tuvalette sigara içtiğini, şirketin iş sağlığı ve güvenliği uzmanının bizzat gördüğünü ve olayla ilgili tutanak düzenlediğini anlatan avukatlar, işçinin savunmasının alındığını, ardından da “iş yeri kurallarını ve yasalarla getirilen düzenlemeleri açıkça ihlal ettiği ve iş yerinde güvenliği tehlikeye düşürdüğü” gerekçesiyle iş sözleşmesinin tazminatsız feshedildiğini anlattı.
1. İş mahkemesi ise, yapılan yargılama sonunda, feshin geçersizliğine, davacının işe iadesine, işçinin çalıştırılmadığı süre içerisinde en çok 4 aya kadar doğmuş ücret ve diğer haklarının ödenmesine karar verdi.
Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, çalıştığı şirketin tuvaletinde sigara içtiği için kovulan işçiyi haksız bularak, davacının işe iadesine karar veren yerel mahkeme kararını bozdu. Kararda, kapalı mekânlarda sigara içmenin aynı zamanda bir kanun ihlali olduğu da belirtildi

Etiketler : , , ,

Yorum Yaz