Torbadan Üç Müjde Çıktı

GÜNDEM kategorisine 14 Temmuz, 2016 tarihinde eklendi, 7.620 defa okundu

Hükümet, birbiri ardına çıkardığı torba yasalarla vatandaşın yüzünü güldürüyor. Halen Meclis’te olan torba yasa da part-time çalışanlara, işverenlere önemli müjdeler içeriyor. Düzenleme; part-time çalışan öğrencilerin prim sıkıntısına son verirken, işverenler için bürokrasiyi azaltıyor, küçük dikkatsizliklerde kesilen yüksek cezaları düşürüyor.

GENÇLERE SAĞLIK HİZMETİ

Torba yasa, part-time çalışanların Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerini 30 güne tamamlaması şartında değişiklik getirecek. Mevcut durumda, tüm parttime çalışanlar GSS primlerini 30 güne tamamlamak zorunda. Yeni yasanın çıkmasıyla, yalnızca 20 gün ve daha az süre çalışanlar GSS primlerini 30 güne tamamlamak zorunda olacak. Yine yasa sayesinde, öğrenciyken part-time iş bulanların GSS prim borcu sıkıntısı sona erecek. Pek çok öğrenci, okurken masraflarını karşılamak için part-time çalışıyor. Bugüne kadar bu gençlerin karşısına GSS primi borcu çıkıyordu. Yeni yasa bu sıkıntıya son verecek. Part-time çalışan ancak bir sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsündeki kişilerin primlerini 30 güne tamamlama zorunluluğu kaldırılacak. Üniversite öğrencileri ayda 3 gün çalışsalar bile anne-babaları üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edebilecek. Part-time çalışmaları nedeniyle adlarına prim borcu çıkmayacak. Bu sayede, bir yandan üniversitede okuyup diğer yandan haftanın 3 günü tezgahtarlık yapan bir öğrenciye Genel Sağlık Sigortası prim borcu çıkmamış olacak.

EKSİK BİLDİRİM KADAR

Yasa, hesap hatalarında kesilen idari para cezalarında da indirim getirecek. Torba yasanın çıkmasından sonra, yalnızca prime esas kazancın eksik bildirilmesi halinde uygulanacak para cezası, sigortalının prime esas kazancındaki eksiklik kadar olacak. İşveren, cezasını, işçisi için eksik bildirdiği miktar üzerinden ödeyecek. Örneğin; işveren bir işçisinin prime esas kazancını 100 lira eksik bildirmişse, ceza 329,4 lira değil, 200 lira olacak. Bunun yanında, vergi ve SGK prim kayıtlarının birlikte verilmesi söz konusu olacak. Böylece bürokrasi azalacak, mükellef işini daha kolay halledecek. Denetimler de kolaylaşacak.

Meclis’te görüşülen torba yasada milyonlarca vatandaşı ilgilendiren 60’tan fazla madde ve yenilik yer aldı.

Etiketler :

Yorum Yaz

2 Yorum

  • MEHMET DİLSİZCevapla

    11.500 milyon emekli var.bahsedilen promosyon rakamı çok düşük en az 1.500 tl üzeri olmalı.2008 den beri promosyon verilmiyor.geriye dönükte hesaplanıp verilmelidir.intibakta unutulmasın.ayeıca memur e isçi emekli zamları bir olmalı biri ayrı öbürü ayrı olmamalı toplu söşleşme hakkı olmalı.emeklimize en yüksek ücret verilmelidir.saygılarımla.

    Tem 14, 2016 18:01
  • hüsamettin ergünCevapla

    bağ kur borç faizleri af olacak dedi başbakan bekliyoruz nezaman yasa çıkacak

    Tem 21, 2016 07:16