Staj Başlangıcı Sigorta Başlangıcı Sayılacak

GÜNDEM kategorisine 18 Temmuz, 2016 tarihinde eklendi, 30.537 defa okundu

Yargıtay, Türklerin en yoğun yaşadığı Almanya’daki gurbetçileri yakından ilgilendiren çok önemli bir karar aldı. Almanya’da mesleki eğitim dolayısıyla zorunlu prim ödenen dönemler, sigorta başlangıç tarihi olarak kabul edilecek. 2014 yılındaki torba kanunla yapılan değişiklikle Türk vatandaşlığından çıkan kişiler, Türk vatandaşlığına dönmeden de sosyal güvenlik borçlanması yapabilecekler.

Yurtdışındaki gurbetçilerin Türkiye’de emekli olabilmek için borçlanma yapmalarını düzenleyen 3201 sayılı Kanun’a göre, Türk vatandaşlığında geçen 18 yaşından sonraki süreler borçlanılabiliyor. Borçlanma, yurtdışında sigortalı olarak çalışılan dönemler ile bu dönemler arasında her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri ile ev kadını olarak geçen süreler için yapılabiliyor. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 6 Nisan 2016 tarihinde verdiği 2016/481 sayılı kararı (Esas no: 2014/10-454), on binlerce gurbetçiyi sevindirecek. Dava konusu olayda, 1998 yılında izinle Türk vatandaşlığından çıkan 1975 doğumlu bir gurbetçi 2012 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak, borçlanma talebinde bulundu ve sigortalılık başlangıç tarihinin de mesleki eğitiminden dolayı zorunlu prim ödemesi yapılan 1993 yılı olarak kabul edilmesini istedi.

BAŞLANGIÇ KABUL EDİLECEK

Davaya bakan Ankara 5. İş Mahkemesi, sigortalılık başlangıç tarihi olarak mesleki eğitimden dolayı zorunlu prim ödemesi yapılan döneme denk gelen 18 yaşına girdiği 15 Ekim 1993 tarihinin kabul edilmesi gerektiğine hükmetti.

SGK’nın itirazı üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 10. Hukuk Dairesi, gurbetçiyi haksız buldu ve yerel mahkemenin kararını bozdu. Gurbetçinin temyiz talebi üzerine dosyaya bakan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, yerel mahkemenin kararını onayarak içtihat niteliğinde bir karar verdi. Habertürk’ün haberine göre, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararında, Almanya ile Türkiye arasında yapılan Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’nin 29/4. maddesinde “Bir kimsenin Türk sigortasına girişinden önce bir Alman rant sigortasına girmiş olması halinde, Alman rant sigortasına girişi, Türk sigortasına giriş olarak kabul edilir” hükmünü içerdiği belirtildi. Yargıtay, gurbetçinin mesleki öğrenim gördüğü dönemde yatırılan zorunlu primin, sigortalılığın başlangıcı olarak kabul edilmesi gerektiğini bildirdi.

YOKLAMA BELGESİNİ VERMEYENİN AYLIĞI KESİLİR

Yurtdışından borçlanmak suretiyle emekli aylığı bağlananlar eğer 6 aydan uzun süre yurtdışında bulunurlarsa yoklama belgesi doldurmaları gerekiyor. Yoklama belgesinde emekli aylığı alırken yurtdışında çalışıp çalışmadıkları, ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği alıp almadıkları sorgulanıyor. Belgenin, 6 aylık sürenin dolduğu tarihten sonraki üç aylık süre içinde aylığı bağlayan birime verilmesi gerekiyor. Aksi takdirde, üç aylık sürenin ardından, belgeler getirilinceye kadar aylıklar kesiliyor.

GURBETÇİNİN KAZANIMI

Türkiye’de yıllardır, staj döneminde yapılan sigortanın, sigortalılık başlangıcı olarak kabul edilmesi konusunda talepler dile getiriliyor. Ancak bugüne kadar bu taleplere dönük yasal düzenleme yapılmadı. Yargıtay’ın bu kararı, Almanya’daki gurbetçilere, mesleki eğitim gördükleri dönemde yatırılan zorunlu primlerin sigortalılık başlangıcı olarak kabul edilmesini sağlaması bakımından önem taşıyor. Böylece gurbetçiler, borçlandıkları takdirde daha erken emekli olabilecekler.

Yorum Yaz

9 Yorum

 • Cengiz AltıokCevapla

  Peki bu karar ülkemizde yaşayan Türk vatandaşları için emsal olabilir mi..?

  Tem 18, 2016 17:40
 • Orhan çınkırCevapla

  Okul stajerligi kabul edilecekmi. Sigorta nunaram okul stajerlik döneminde verilen numara ama sigorta başlangıç tarihi olarak kabul edilmiyor

  Tem 19, 2016 17:24
 • SelimCevapla

  Engelliyim, 2006 de staj yaptım, 2010 da siğortama başladı, siğorta başlangıcımız 2010 mu 2006 mı

  Tem 23, 2016 20:57
 • KekCevapla

  Sigortalı çalışırken başka yerde is buldum 2 yerde calisiyom ama orası sigorta yapmamış ne yapayım maaş bankadan yatırılır

  Tem 28, 2016 12:38
 • Ertan ŞimşekCevapla

  Ülkemizde avukat doktor ve bir çok kesimin emeklilikte başlangıç sayılan stajları meslek liselerinde yaptırılan zorunlu staj da kabul görmüyor yurtdışında yapılmış stajlar ülkemizde emeklilikte başlangıç olarak sayılırken Türk vatandaşlarının Türkiye de yapmış olduğumuz stajlar emeklilikte başlangıç sayılmıyor Bu hangi adalete sığar hunky eşitlik ilkesine sığar bizim de ilgili ret cevabı veren hakimlerin iki cihanda ellerimiz yakalarındadır Hükümet veya sayın Süleyman Soylu bizi buradan uyarsa lütfen bir çözüm bulsun artık

  Ağu 13, 2016 13:52
 • mehmet sofuCevapla

  türkiyede türkler çileli yaşaması için lider seçer dünya farkı alman japon olsaydın beçerikli insanlar dolup taşmış yönetiminde hakkını istemeden verirlerdi olay bu

  Eyl 06, 2016 12:10
 • Murat avcıCevapla

  Bizler bu vatanın evlatları değilmiyiz?hükümeti oylarımızla bizler seçtik yurt dışında yaşayanların çoğunluğu oy bile kullanmıyor bu vatan için bizler sabahlara kadar nöbet tuttuk yurt dışında yaşayanlar tutmadı nöbeti neden Biz tc vatandaşları üvey evlat muamelesi görüyoruz?nerde eşitlik ilkesi nerde adalet.muhalefet partilerinden gerek chp millet vekilleri gerek mhp millet vekilleri bu haksız ve eşitsizliği düzeltmek için defalarca önerge sunmalarına rağmen hükümetin bu haksız ve eşitsizliğe duyarsız kalmasına anlam veremiyorum.

  Eki 27, 2016 18:27
 • Avşar memetCevapla

  Staj başlangıcı türkiyede ne zaman

  satj başlangıcı yerine gececek

  Haz 21, 2017 06:55
 • Avşar memetCevapla

  Staj başlangıcı türkiyede ne zaman

  sigorta başlangıcı yerine gececek

  Haz 21, 2017 06:58