Sosyal Güvenlik Kurumundan Toplu Para Alma İmkanı

EMEKLİ kategorisine 11 Ağustos, 2016 tarihinde eklendi, 2.810 defa okundu

5510 Sayılı Kanuna göre emeklilik için belli koşulları (yaş, prim gün sayısı ve hizmet süresi) sağlayan sigortalı ve ya hak sahiplerine gelir ve ya  aylık bağlanmaktadır.

Sigortalı ilk defa çalışmaya başladığı tarihe göre emeklilik için gerekli yaş  şartını sağlamasına rağmen kendilerine aylık ya da gelir bağlanamayan sigortalılara ya da hak sahiplerine belli koşullarla yatırılmış olan primler toplu olarak iade edilebilmektedir.Peki bunun koşulları nelerdir?

Kimler Yaşlılık Toptan ödemesi alabilir?

Yaşlılık toptan ödemesi;

 1. a) Çalıştığı işten ayrılan veya işyerini kapatan,
 1. b) 5510 Sayılı Kanunda belirtilen yaş şartını (kadınlar için 58, erkekler için 60 yaş) doldurduğu halde malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanamayan,

sigortalılara yapılır. Bunun için, hizmet akdi ile çalışan sigortalılar ile ve kamu görevlilerinin çalıştığı işten ayrıldıktan, köy ve mahalle muhtarları ile kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan sigortalıların işyerini kapattıktan, sonra tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile bağlı olduğu Sosyal Güvenlik  il müdürlüğüne başvurması gerekmektedir.

Hangi Primler Toptan ödeme kapsamında değildir?

Kısa vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası primleri toptan ödeme yoluyla ödenmez.

Hangi Primler toptan ödeme kapsamındadır?

Sigortalının, varsa hizmet borçlanmaları ile isteğe bağlı sigorta primleri  ölüm ve yaşlılık toptan ödemelerine dahil edilir. Toptan ödemeye konu olan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin her yıla ait tutarı, primin ait olduğu yıldan itibaren yazılı istek tarihine kadar geçen yıllar için, her yılın gerçekleşen güncelleme katsayısı ile güncellenerek verilir.

Toptan ödeme alınan süreler daha sonra ihya edilerek emekliliğe saydırılabilir mi?

5510 sayılı Kanuna göre toptan ödeme yapılarak hizmetleri tasfiye edilmiş bulunanlardan, yeniden bu Kanuna tâbi olarak malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olanlar, yazılı olarak müracaat etmeleri halinde, aldıkları toptan ödemenin ödeme tarihi ile yazılı istek tarihi arasında geçen yıllar için her yılın gerçekleşen güncelleme katsayısı ile güncellenerek bulunan tutarı, tebliğ tarihini takip eden ayın sonuna kadar ödemeleri halinde, bu hizmetler ihya edilir.

Yorum Yaz

2 Yorum

 • Reyhan kahya tutuncuCevapla

  Ben 1972 yılından sigorta girişim eksik günlerim var 1950 dogumluyum

  Ağu 11, 2016 11:42
 • Ali Ahmet sansúrCevapla

  1966 doğumluyum .1990.sigorta girişim var..sigortadan önce olan 1987.88..askerliğimi.odedim..5500.primim var….ne zaman emekli olabilirim…meb.halk eğitimde ücretli usta öğretici olarak,kismi zamanlı halen.calisiyorum…toplu para alabilir miyim.

  Ağu 11, 2016 19:12