Sigorta Simsarlarına Aldanmayın!

GÜNDEM kategorisine 2 Eylül, 2016 tarihinde eklendi, 1.090 defa okundu

Sigorta statüleri çalışmanın biçimine göre farklı belirlenmiş. Memurlar 4/c statüsünde sigortalı. Bunlar için statütü sorunu yok, zira iş güvencesi var ve çoğunlukla memurlar emeklilik yaşı gelse bile hemen emekli olmayı tercih etmiyor.

Bir işyerinde çalışan diğer bir ifade ile iş kanununa tabi olanlar 4/a statüsünde sigortalı. Esnaflarla şirket ortakları 4/b statüsünde sigortalı sayıldığı gibi isteğe bağlı sigorta primleri de 1 Ekim 2008 tarihinden bu yana 4/b sigorta statüsüne giriyor. Tarımsal faaliyette bulunanların da sigorta statüsü çalışma biçimlerine göre değişiyor. Kendi tarlasını ekip biçen çiftçiler Tarım Bağ-Kur sigortası olarak da isimlendirilen 4/b statüsünde sigortalı sayılırken başkasının bağ-bahçe ve tarlasında çalışanlar Ek-5 olarak isimlendirilen ama statü olarak 4/a sayılan sigorta kapsamında oluyor.

4/A SİGORTA STATÜSÜ TERCİH EDİLİYOR

Eski adı SSK olan 4/a sigorta statüsünden emeklilik, 4/b sigorta statüsüne göre daha erken olabiliyor. Üstelik daha az primle emekli olmak da söz konusu. Bunun nedeni 4/a emekliliğinde, emekli olma yaşının ilk defa sigortalı olunan tarihe göre belirlenmesi. Yani eski bir sigorta başlangıcı varsa aralarda gün boşluğu olsa bile 4/a kapsamındaki sigortalılar avantajlı durumda. Ayrıca emekli maaş miktarı açısından da  4/a sigortalıları daha kazançlı. Çünkü maaş tutarı her zaman olmasa bile çoğunlukla 4/b emeklilerine göre biraz daha yüksek.

İşte insanların 4/a kapsamından emekli olmayı istemelerinin temel nedeni bu. Onun için 4/b sigorta statüsündekiler emekliliğe 4-5 sene kala 1260 gün 4/a statüsüne prim ödeyip 4/a emeklisi olmaya meylediyor. Ancak burda insanların gözden kaçırdığı olgu şu. 4/a statüsünde sigortalı olmanın temel koşulu çalışmak yani işçi olmak.

ÇALIŞMA YOKSA 4/A SİGORTASI OLMAZ

Bu olguyu önemsemeyip sırf 4/a emeklisi olma adına kendini bir işyerinden 4/a statüsünde göstertenler var. Çoğunlukla da bunu para karşılığı naylon şirketlerden yaptırtıyorlar. Ancak günümüzde bunların tespiti çok kolay. Dolayısıyla fiili çalışmaya dayanmayan bu sigortayı SGK iptal ediyor, kişi emekli olmuşsa maaşı kestiği gibi ödenen maaşı da geri alıyor. Okurlarımızın şunu özellikle bilmesinde yarar var. Fiili çalışma yoksa 4/a sigortalısı olmak mümkün değil. Bu nedenle 4/a statüsünden emekli olmak isteyenlerin yapması gereken fiilen çalışıp hakkıyla 4/a statüsünden sigortalı olmaktır. Sonradan pişmanlık yaşamamak için 4/a sigorta simsarlarından uzak durun…

AHMET FARUK

Etiketler :

Yorum Yaz