SGK’ ya Borcu Olanlar Acele Edin!

GÜNDEM kategorisine 3 Ağustos, 2016 tarihinde eklendi, 3.757 defa okundu

Genel olarak, “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun Teklifi” 27/07/2016 tarihinde TBMM Plan Bütçe Komisyonunda kabul edilmiştir. 

Sosyal Güvenlik Kurumu  alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin çalışmaların beklenen sonucu verebilmesi, özellikle söz konusu Kanundan yararlanması gereken işverenlerin kapsam dışında bırakılmaması, amaca uygun olarak mümkün olabildiği kadar çok sayıda Kanun kapsamına giren işverenin yasadan yararlandırılmasının sağlanması için hazırlıklar son hızıyla devam etmektedir.

Ancak,  yapılandırma işlemlerine esas olmak üzere ; Kanun teklifinde idari para cezalarına ilişkin Kurum alacaklarının Kanunun yayımı tarihinden önce kesinleşmesi öngörüldüğünden itiraz komisyonlarında değerlendirilmesi gereken bu nitelikteki Kurum alacaklarının “kesinleşme” sürecinin tamamlanması,

SGK alacakları için geçen zaman içerisinde çıkartılmış olan yapılandırma Kanunları uyarınca yapılandırılmakla birlikte ihlal koşullarının oluşması nedeniyle yapılandırılmaları bozulması gereken işyerlerinin bozma işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmekte olup,

SGK denetim ve kontrol memurlarınca düzenlenen ( müfettiş ve sosyal güvenlik denetmen raporları) raporların bir an önce değerlendirilmesi önem arz etmektedir.

İşveren sisteminde emanet kayıtlarında bekleyen tutarların işverenin cari kartlarına işlenmek suretiyle aktarılması,

6183 sayılı Kanunun 48 inci maddesine göre tecil ve taksitlendirmesi yapılmış olan işyerlerinden gerek cari ay yönünden, gerek taksit yönünden bozma koşuluna girenlerin  taksitlendirme bozma işleminin yapılması ve yeni çıkacak yapılandırmaya katılması için, işverenlerin, kurum çalışanlarının ve diğer ilgililerin son derece duyarlı olmaları gerekmektedir.

Bu itibarla özellikle işverenlerin bu konuda biraz daha hassasiyet göstererek SKG den gelecek herhangi bir bildirimi beklemeden olası tahakkuk haline dönüşebilecek  belge ve idari para cezaları hususunda gerekli takibat ve uyarıları yapmasının yerinde olacağını değerlendirmekteyiz.

SGKREHBERİ-FAHRETTİN DEMİR

Yorum Yaz

3 Yorum

 • Tamer agcaCevapla

  Meraba kolay gelsin ben şu anda yurt dışında çalışıyorum bir yıl oldu daha önce türkiyede sigorta 06/01/1995 de başladı askerliğini önce yaptım yaklaşık 2200 gün primi var askerlik borclanirsam ve 1998 de işyeri vardı 2002 ye kadar Bağkur gözüküyor ve hiç para yatmadigi içinde kabul etmiyorlar ne yapmam lazım ve ne zaman emekli olurum tsk ederim

  Ağu 04, 2016 11:43
 • ufuk sabuncuoğluCevapla

  slm. zaman zaman yanımda çalışan anneler günü bayram arifelerinde çalişan ve parasını alan 2014 de şikayet edip 3-4 senedir çalıştığana dair tespit yaptırım şikayetçi olarak mahkemeye verildim. mahkeme devam ediyor. ben 50.000 tl.yi taksitle ödüyorum.bu yasada beni ilgilendiren birşey varmı. kolay gelsin.

  Ağu 04, 2016 16:53
 • NEVİNCevapla

  MERHABA BU YENİ BORÇLAR YASAIYLA GERİYE DÖNÜK BAĞKUR TESCİLİ VE ÖDEMESİ YAPABİLİRMİYİZ EŞİM 1992 YILINDA ESNAFTI VE VERGİ MÜKELLEFİYDİ AMA BAĞKUR KAYDI YAPILMAMIŞTI ŞİMDİ YENİ ÇIKAN YASA İLE BAĞKUR TESCİLİ YAPABİLİRMİYİZ YADA KISACASI BU KONUDA NE YAPABİLİRİZ TEŞEKKÜRLER

  Ağu 05, 2016 11:46