Psikolojik Baskı Gören Tazminat Alır

İŞ HUKUKU kategorisine 28 Eylül, 2016 tarihinde eklendi, 4.169 defa okundu

İşyerlerinde psikolojik baskıya ve ayrımcılığa maruz kalan çalışanları kanunlar koruyor. Bunu yapan yönetici ya da işyeri sahipleri hem tazminat ödüyor hem de cezaya çarptırılıyor.

Son yıllarda mevzuatımıza da giren psikolojik baskı (mobbing) işyerlerinde çok sık rastladığımız bir yıldırma türü. Çok sayıda çalışan bu konudan şikâyetçi ama derdini kimseye anlatamıyor. Şikâyetler artınca Başbakanlık genelge ile işyerlerinde psikolojik tacizin önlenmesi görevini Çalışma Bakanlığı’na yükledi. Bakanlığın “Psikolojik Tacizle Mücadele Kurulu” ve şikâyet hattı ALO 170 çok önemli bir görev üstlenmiş durumda. Mobbing çok geniş bir kavram. Çalışma Bakanlığı’nın hazırladığı bir rehberde şu şekilde tanımlanıyor: “İşyerlerinde belirli bir süre sistematik biçimde devam eden, yıldırma, pasifize etme veya işten uzaklaştırmayı amaçlayan; mağdur ya da mağdurların kişilik değerlerine, mesleki durumlarına, sosyal ilişkilerine veya sağlıklarına zarar veren; kötü niyetli, kasıtlı, olumsuz tutum ve davranışlar bütünüdür.”

TAZMİNAT VE 4 BRÜT MAAŞ

Çalışan psikolojik tacize uğradığı zaman bunu delilleriyle ortaya koyarak haklı fesih hakkını kullanabiliyor. Böylece tazminat alıyor.

Ayrımcılık yapılmışsa ayrıca 4 brüt maaş tutarında ayrımcılık tazminatı talep edilebiliyor.

Maddi tazminatların yanında manevi tazminat hakkı da var.

Belli şartlarda kötü niyet tazminatı için de başvurulabiliyor.

NE YAPMALI?

İşyerinde böyle bir durum ile karşılaştığınızda bunu mutlaka belgeleyin. Bu yüzden bilgi ve belgeleri (e-posta, not, mesaj) günü gününe saklayın. Şahitler de önemli.

Durumu mutlaka yazılı olarak üstlerinize, insan kaynakları birimlerine bildirin. Ve bu başvuru yazılarını saklayın.

Bütün bunlarla birlikte mutlaka ALO 170’i arayarak psikolojik ve hukuki destek isteyin.

Etiketler : ,

Yorum Yaz

1 Yorum

 • MuhammetCevapla

  1999 yılından önce sigortalı olanların devlet kazanılmış haklarını gasp etmiştir Bununla ilgili söyleyecekleriniz var mı.
  Devlet vatandaşlarına üçkağıt yapıyorsa vatandaş kime güvenecektir.
  Erken yaşta emeklilikle ilgili devletin zarara uğradığı doğrudur ama bunlar bizden sonrasını bağlar.
  Devlet Hata yaptıysam hatasını bizden çıkarmak değil bedelini ödemek zorundadır.

  Eki 04, 2016 23:20