Milyonlarca Çalışanı İlgilendiren Gelişme!

GÜNDEM kategorisine 10 Ağustos, 2016 tarihinde eklendi, 4.471 defa okundu

45 yaş altı ücret karşılığı çalışanların, iş verenleri aracılığıyla otomatik olarak bir emeklilik planına dahil olmasını içeren Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Tasarıya göre, Türk vatandaşı olup 45 yaşını doldurmamış olanlardan ücret karşılığı çalışanlar, işverenin, kanun hükümlerine göre düzenlediği bir emeklilik sözleşmesiyle emeklilik planına dahil edilecek.

İşveren, çalışanını ancak otomatik katılım için emeklilik planı düzenleme konusunda Hazine Müsteşarlığınca uygun görülen bir şirketin sunacağı emeklilik planına dahil edebilecek.

Bakanlar Kurulu, bu madde uyarınca emeklilik planına dahil edilecek işyerleri ile çalışanları ve bu kapsamdaki uygulama esaslarını belirlemeye yetkili olacak.

Çalışanın katkı payı, prime esas kazancının yüzde 3’üne karşılık gelen tutar olacak. Bu oranı iki katına kadar artırmaya, yüzde 1’e kadar azaltmaya veya katkı payına maktu limit getirmeye Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

Bu tutar, en geç çalışanın ücretinin ödeme gününü takip eden iş günü, işveren tarafından şirkete aktarılacak. İşveren, katkı payını zamanında şirkete aktarmaz veya geç aktarırsa, çalışanın birikiminde oluşan parasal kayıptan sorumlu olacak.

Çalışan, otomatik katılıma ilişkin emeklilik sözleşmesinde belirlenen tutardan daha yüksek bir tutarda kesinti yapılmasını işverenden talep edebilecek.

CAYMA HAKKI

Çalışan, emeklilik planına dahil olduğunun kendisine bildirildiği tarihi müteakip 2 ay içinde sözleşmeden cayabilecek. Cayma halinde, ödenen katkı payları, varsa hesabında bulunan yatırım gelirleri ile birlikte 10 işgünü içinde çalışana iade edilecek.

Şirket, cayma süresince ödenen katkı paylarının değer kaybetmemesini sağlayacak şekilde fon yönetiminden sorumlu olacak.

BİN TL İLAVE KATKI

Çalışan adına bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı payları üzerinden devlet katkısı sağlanacak.

Çalışanın cayma hakkını kullanmaması halinde, sisteme girişte bir defaya mahsus olmak üzere, bin TL ilave devlet katkısı sağlanacak. Bakanlar Kurulu, bu tutarı yarısına kadar artırmaya veya yarısına kadar azaltmaya yetkili olacak.

Emeklilik hakkının kullanılması halinde, hesabında bulunan birikimi en az 10 yıllık, yıllık gelir sigortası sözleşmesi kapsamında almayı tercih eden çalışana, birikiminin yüzde 5’i karşılığı ek devlet katkısı ödemesi yapılacak.

Düzenleme, 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girecek.

Etiketler :

Yorum Yaz

4 Yorum

 • işçiCevapla

  10 YILDİR CALİSİYORUM BİR İSYERİNDE HİCBİRSEKİLDE TAZMİNATİMİ ALMA İMKANİM YOK. SSK GİRİSİM 2001 SSK PRİMİM 3700 GUN. MALESEF SSK GİRİSİ 1999 ‘DAN ONCEKİLER TAZMİNAT ALABİLİYOR . BU HAKSİZLİK BENCE KALDİRİN BU 1999 OLAYİNİ TUM CALİSANLAR HAKLARİNİ ALABİLSİN. İSVERENDEN ZENGİNİZ BİZ CUNKU CALİSMA SARTLARİMİZİ ZORLASTİRARAK HİCBİR HAK TALEP EDEMEDEN BİRAKİP GİTMEMİZİ BEKLİYOR İSVERENLER. ARTİK DEVLETİN İŞCİNİN HAKKİNİN KORUNMASİ ACİSİNDAN BİR YASA CİKARMASİNİ BEKLİYORUZ. TAZMİNAT KONUSUNA. NEDENSE UNUTULUP GİTTİ .

  Ağu 10, 2016 05:50
 • CemalettinCevapla

  Su tazminat konusunda cozulse güzel olacak inanın benim gibi milyonlarca insan var bir iş yerine başlıyoruz uç beş sene oldumu iş veren başlıyor bizleri köle gibi kullanmaya dusuk zam yapiyor istediği yere sürüyor hele birde anlasinki borçlusun yandın gitti bizler için uç beş bin lira çok para ama onunda alamıyoruz psikoloji baskıya ne kadar dayanabilirsinki sonunda iişçi pes edip çekip gidiyor gittiği yer gene aynı bir iki sene iyi davraniliyor ondan sonra hep aynı senaryo biz ne zaman özgür alacağız resmen kölelik sendika olmayan fabrikalarda hep aynıssenaryo kurban ol duğum reisim cumhurbaskanim bu tazminat işi ne zaman çözülecek inşallah yazdıklarım dek gelirde okursun Allaha emanet

  Ağu 10, 2016 07:21
 • Ali Rıza MısırlıoğluCevapla

  Kıdem tazminatları yalan oldu galiba

  Ağu 10, 2016 19:18
 • Vahap maçCevapla

  Sosyal hukuk devletın gereği bu değil bütçeyi güçlendirmek adına olmayacak şeyler yapılıyor yanlış

  Ağu 10, 2016 19:56