Milyonlarca Çalışan Bu Yolla Emekli Olacak

GÜNDEM kategorisine 20 Ekim, 2016 tarihinde eklendi, 5.436 defa okundu

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK)kısa süre önce Ziraat Bankası ile imzaladığı protokol, yüzbinlerce kişiye emeklilik yolunu açtı. Protokol ile BAĞ-KUR prim borcunu yapılandırarak emekli olabilecek durumda bulunan ancak nakit sıkıntısı yaşayanlara düşük faizli kredi imkânı sağlandı. Ancak sağlanan bu imkân sadece BAĞ-KUR prim borcu nedeniyle emekli olamayanlarla sınırlı kalmadı. Protokolle; askerlik ya da doğum borçlanması yapması durumunda emekli aylığı bağlanabilecek kişiler de düşük faizli kredi kapsamına alındı. Sosyal güvenlik il/merkez müdürlüklerine başvuruda bulunup buradan alacağı ’emekli olabilecek’ yazısıyla Ziraat Bankası’na müracaat edenler krediyi kullanabilecek. Böylece erken emekli olunacağı gibi, bağlanacak emekli aylığıyla da kredinin geri ödemesi yapılabilecek.

borclanma

SSK’lı, Bağ-Kur’lu ve memur kadınlar, sigortalı olduktan sonra yaptıkları doğumlar için 3 çocuğa kadar borçlanma yapabiliyor. Her çocuk için 2 yıl borçlanılabiliyor. 3 çocuk için doğum borçlanması, anneye 2 bin 160 gün, yani 6 yıl prim kazandırıyor. Erkekler de askerlik borçlanması yaparak erken emekli olabiliyor. Askerliği işe girmeden önce yapanlar, borçlanma yaparak emeklilik yaşını erkene çekiyor. İş hayatına atıldıktan sonra askerlik yapanlar da borçlanma yapabiliyor. Ancak burada yaşı geri çekme durumu olmuyor. Eksik primler tamamlanıyor.

Etiketler : , , , ,

Yorum Yaz

1 Yorum

  • Yusuf GÜVENCevapla

    Maillere cvp alamıyoruz ama 1996ve2002 yılları arasında annem şeker pancarı üreticisiydi adına şeker pancarı satışı yapıldı ödemesi alınırken bag_kur kesintisi yapıldì bu durumda bi hak idda edilirmi borç yapılandırmadı yapabilirmiyiz

    Eki 20, 2016 07:37