Maden İşlerinde İşe İade Şartları Farklı

İŞ HUKUKU kategorisine 8 Mart, 2016 tarihinde eklendi, 652 defa okundu

Çalışma hayatında işçi ile işveren arasında zaman zaman anlaşmazlıklar olabiliyor. Hatta bu anlaşmazlıklar işten çıkarmaya kadar gidebiliyor. Hemen belirtelim başlıkta yer alan haklar iş güvencesi kapsamında olan yer altı maden işletmelerinde çalışan ve haksız olarak işten çıkarılan işçiler için geçerli.  Maden işçilerinin işe iade edilme şartlarında diğer çalışanlara göre bazı kolaylıklar var. Mevcut durumda yeraltı  maden işyeri dışında  çalışanların işe iade edilebilmesi için işyerinde en az 6 ay çalışma şartı aranıyor. Yeraltı maden işyerinde çalışanlar için ise bir gün çalışmak yeterli oluyor.

Kimler iş güvencesinden yararlanır?

Yeraltı maden işçisinin iş güvencesi kapsamında olabilmesi için işyerinde 30 ve üzerinde işçi çalıştırılması, işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışması, en az bir günlük çalışmasının olması  ve işveren vekilliğinin bulunmaması gerekiyor. Bu şartların hepsini sağlayan yeraltı maden işçileri iş güvencesi hükümlerine tabi oluyor.

İş güvencesi ücreti ve tazminatı

İş güvencesi kapsamında olan bir yeraltı maden işyerinde bir gün çalışan bir işçi işveren tarafından haklı bir neden olmadan 4857 sayılı İş Kanununun 17.maddesine göre iş sözleşmesi sona erdirilirse işçi bir ay içerisinde iş mahkemesine başvurarak işe iadesini isteyebilecek. Mahkemenin işe iadesine karar verdiği işçiyi işveren işe başlatmazsa, işveren işçiye en az 4 en fazla 8 aylık ücreti tutarında tazminat ve mahkeme sonuçlanıncaya kadar çalışılmadan boşta geçen 4 aylık sürenin ücretini ödeyecek.

İhbar tazminatı ödenecek

İş güvencesi tazminatından ayrı olarak bir gün çalışan işçiye, işveren 2 haftalık ücreti tutarında ihbar tazminatı  ödeyecek. Görüldüğü üzere 1 gün çalışan işçi işe iade edilip işveren tarafından işe başlatılmazsa,  14 günlük ücret tutarında ihbar tazminatı, mahkeme sonuçlanıncaya kadar geçen 4 aylık sürenin ücreti ve 4 ile 8 aylık ücret tutarında   tazminat alabilecek.

Etiketler : ,

Yorum Yaz

1 Yorum

  • filiz saritoprakCevapla

    Merhabâ ben 1977 dogumlu ve sgk ya 1995 girişliyim prim olârak doldurdum yasi bekliyorum şuan 9 yildir ayni sirketde calismaktayim kidem tazminaztinin fona aktarilmasinin bana zarari nedir ve daha 12 yil daha calismam gerek emekli oldugumda maaşin düşücegi dogrumudur ne yapmam gerek bilgilendirirseniz sevinirim teşekürler

    Mar 13, 2016 01:13