Maaşını Zamanında Alamayan Ne Yapacak?

İŞ HUKUKU kategorisine 31 Temmuz, 2016 tarihinde eklendi, 2.951 defa okundu

İş hayatında birçok çalışanın temel sorunlarından biri zamanında veya tam alınamayan maaşlardır. 4857 sayılı iş kanunumuzun 32. maddesinde maaş şöyle tanımlanmıştır: “Genel anlamda ücret; bir kimseye bir iş karşılığında işveren veya üçüncü kişiler tarafından sağlanan ve para ile ödenen tutardır.” 01.01.2009 tarihinden itibaren ülke genelinde 10 ve daha fazla çalışan olması halinde “Ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkak kural olarak, Türk parası ile banka hesabına ödenir” hükmü getirilmiştir. İşveren 10 kişinin üzerinde personel çalıştırıyor ise çalıştırdığı işçilerin ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit ödemesini banka hesapları dışında ödeyemez.

İş ya da toplu iş sözleşmelerinde aksine bir hüküm yoksa işçinin ücreti, çalıştığı ayı takip eden ayın birinci gününde ödenmek zorundadır. 4857 sayılı iş kanunumuzun 34. maddesinde ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir (zorunlu) nedenler dışında ödenmesi gerektiği tanımlanmıştır.

Gününde ücretini alamayan işçi şunları yapabilir;

*İşçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir.

*Bu nedenle kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemeleri sayısal olarak toplu bir nitelik kazansa dahi grev olarak nitelendirilemez.

*Gününde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanır.

*Bu işçilerin bu nedenle iş akitleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerine yeni işçi alınamaz, bu işler başkalarına yaptırılamaz.

Maaş, ödeme tarihinden itibaren ayın 20’sine kadar ödenmez ise; 21’inci gün itibarıyla  İş Kanunu’nun 26. maddesine göre 6 günlük (hak düşürücü) süre içinde 4857 sayılı iş kanunun 24. maddesi II e bendinde tanımlanan “ İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse” maddesini gerekçe göstererek hizmet akdini haklı sebeple tazminatını almak kaydı ile fesih edebilir.

Dikkat Asgari Geçim İndiriminizi Kaptırmayın!

5510 sayılı Kanuna göre SSK’lıların Malulen Emekli Olma Şartı Nedir?

‘Fazla Mesai Hesabında’ bunlara dikkat!

 

Etiketler :

Yorum Yaz

2 Yorum

  • YusufCevapla

    Asgari ücret 1300 tl fakat her ay sendika kesinti 54.90 tl benim maaşım 1329 tl ama elime geçen 1277 tl bildigim kadarıyla en düşü maaş tutarı 1300tl banka hesabìna yatması gereken işveren bu maaşı banka hesabìna 1277tlden düşük yatırarak vergiden kaçıyo sendika kesintisi brüt maaştan kesilip işçiye net maaş yatırmasì gerekmiyormu

    Tem 31, 2016 21:15
  • AliCevapla

    Hangi işveren yapıyor bu söylediklerimizi 3bintelealıyorum 1300 tlbankaya gerisielden bütünişverenlerböyle devletbilmiyormubunu nedenönlemalmıyor

    Ağu 01, 2016 10:08