Maaşını Alamayan İşçinin Çalışmama Hakkı Var mı?

İŞ HUKUKU kategorisine 17 Ekim, 2016 tarihinde eklendi, 1.427 defa okundu

Ücreti zamanında ödenmeyen işçinin iş görmekten kaçınma hakkı vardır.Ancak bu hakkını hangi durumda ve ne zaman kullanabileceği önemlidir.

Ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir. (4857 sayılı Kanun madde 34)

Ücretin Ödenmesine engel mücbir sebep (zorlayıcı neden) varsa, işçi iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınamaz.Öngörülemeyen, kaçınılamayan ve işletme harici sebepler zorlayıcı sebep kabul edilir.

İşverenin parasal sıkıntılarını zorlayıcı sebep kabul etmek, işverenin kendisine ait işletme riskini işçiye yansıtmasının mümkün olduğunu kabul etmek demektir. İşveren işletme riskini işçiye yansıtamaz. Bu sebeple, öğretide işverenin parasal sıkıntıları zorlayıcı sebep olarak kabul edilmemektedir.

İş görmekten kaçınma hakkının kullanılabilmesi için, ücretin ödenmesi gereken gün ile iş görmekten kaçınılan tarih arasında en az 20 günlük süre gecikme şartının gerçekleşmesi zorunludur.

İşçilerin kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemeleri sayısal olarak toplu bir nitelik kazansa dahi grev olarak nitelendirilemez.

Gününde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanır.

Bu işçilerin bu nedenle iş akitleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerine yeni işçi alınamaz, bu işler başkalarına yaptırılamaz.

Etiketler : , , ,

Yorum Yaz

3 Yorum

 • SALİH ÖZPINARCevapla

  AĞUSTOS AYINDA ÇALIŞMIŞ OLDUĞUM MAAŞI ALAMADIM….ALO ..170… ARADIM FAKAT MAAŞIMI ALAMIYORUM…BU KONU HAKKINDA YASA YOKMU…..DAVA AÇMAK DIŞINDA DAVA AÇMAK PARA İSTER BENİM PARAM OLSA O MAAŞIDA İSTEMEM BEN ÇALIŞIRSAM PARAM VAR AKSİ HALDE YOK ALO …170..DEN GELEN CEVAP ALACAĞIN VAR DİYOR EVET ALACAĞIMIZ KANUNEN ISPATLANMIŞ OLDUĞUNA GÖRE DAVAYA NE GEREK VERSİNLER VEYA DİREK İCRAYA VEREMEZMİYİZ….BU KONU HAKKINDA YASA NE DİYOR….

  Eki 22, 2016 12:46
 • şükrü polatCevapla

  şikayitciyim bu iş yrinden çalıştım maaşımı alamadım şu tariten itbaren 26.05.2016 ve 14.06.2016 şu tarhe kadar 14.11.2016 maaşım alamadım göynük kemer otel sahibi yayha fırat ödenmesini arz edrim adersim teomanpaşa mh 2211.sok.no.48.daire.2.şikyetci şükrü polat

  Kas 14, 2016 06:14
 • sadıkCevapla

  5ay boyunca maaş larımızı geç alıyoruz buna istinanen noterden ihtarneme göndersek tazminatımızı alırmıyız yasada 2ve3 ay ayın 20ni gectizaman işciye hak doguyormu iş hatdini tek yönlü fes edebilirmiyiz

  Oca 16, 2017 22:03