Kredi Çekenler Dikkat!

GÜNDEM kategorisine 20 Eylül, 2016 tarihinde eklendi, 12.899 defa okundu

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, konutunu finansal kiralama yöntemiyle veya sahip olduğu evi teminat göstererek alan tüketicilerin KDV’den muaf olduğunu belirterek, tüketicilerin konut kredisi kullanarak elde ettikleri daire için ödedikleri KDV’yi geri alabileceklerini söyledi. Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşların ev sahibi olabilmek için konut kredisi kullandıklarını hatırlatarak, kredi kullanıldığında 150 metrekarenin altındaki evler için çekilen tutarın yüzde 1’i, 150 metrekare ve üzeri evler için yüzde 8’i kadar KDV ödendiğini hatırlattı.

150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranının kısa süre önce 31 Mart 2017’ye kadar yüzde 8’e düşürüldüğünü hatırlatan Şahin, bu durumun tüketicilerde memnuniyetle karşılandığından bahsetti.

Şahin, konutun kredi kullanılarak alınması durumunda tüketicilerin ödedikleri KDV miktarını geri alabildiklerini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kullanılan konut kredisi için bankalar KDV alıyor. Tüketici aldığı daireyi peşin değil de kredi ile alması durumunda tüketici lehine durumlar ortaya çıkıyor. Tüketicilerimiz bunlardan habersiz. Çekilen kredi rakamları yüksek olduğu için KDV oranı yüzde 1 bile olsa yüksek miktarda rakamlar ortaya çıkabiliyor. 150 metrekareden küçük daireler tamam ama 150 metrekareden büyük bir daire almışsanız KDV oranı yüzde 8’e çıkıyor. Toplamda 200 bin liralık bir kredi çekseniz bunun KDV’si 16 bin liraya kadar çıkabiliyor. Bu miktarı inşaat şirketleri ya da müteahhitlere ödüyoruz. Bu durumu inşaat firmaları da bilmiyor. Eğer sizden KDV alınmışsa ve siz kredi ile almışsanız bu KDV’yi geri alabilirsiniz.” dedi.

Devletten Kadın Erkek Herkese Karşılıksız 40 Bin TL

Devletten Kadın Erkek Herkese Karşılıksız 40 Bin TL

Etiketler :

Yorum Yaz

3 Yorum

 • MehmetCevapla

  Merhaba peki biz nasıl KDV i nasıl geri alabiliriz bankanın KDV i alıp almadığını öğrenebiliriz şimdiden tşk

  Eyl 20, 2016 15:56
 • ÖnderCevapla

  Bizden KDV alıp alamadık larını nasıl öğrenebilirim ne yapmamız gerekiyor

  Eki 28, 2016 11:17
 • AhmetCevapla

  KDV nasıl alabilirim bankadan bilgendirmisiniz

  Eki 28, 2016 18:17