Kıdem Tazminatı Nedir-Nasıl Hesaplanır?

GÜNDEM kategorisine 26 Temmuz, 2016 tarihinde eklendi, 2.272 defa okundu

Kıdem tazminatının ödenmesi için gereken koşullar nelerdir?

İş Kanunu’na göre çalışanlara belirli şartlarla kıdem tazminatı ödenir. Buna göre; ? Aynı işverene bağlı çalışma süresinin en az 1 yıl olması, ? İş sözleşmesinin işveren tarafından iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık nedenleri dışındaki nedenlerle, ? İşçi tarafından sağlık, iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık veya işyerinde işin durması ve benzeri nedenlerle, ? Askerlik görevi nedeni ile, ? Emeklilik hakkının elde edilmesi veya bu kapsamda yaş dışında gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulması nedeni ile, ? Kadın işçinin evlenmesi nedeni ile evlenme tarihi itibariyle 1 yıl içinde başvurması şartıyla, ? İşçinin ölümü nedeni ile, iş sözleşmesinin feshi halinde çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatı ödenir.

Nasıl hesaplanır?

Herhangi bir iş sözleşmesinin kıdem tazminatını gerektiren bir nedenle feshi durumunda, çalışılan her tam yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı ödenir. 1 yıldan artan süreler de oranlanarak hesaplamaya dahil edilir. Kıdem tazminatı hesaplamaları sırasında işçiye ödenen ücretin yanı sıra, kendisine düzenli olarak sağlanan tüm para ve para ile ölçülebilen menfaatlerin (yol parası, yemek parası, düzenli olmak koşuluyla ikramiye ödemeleri vb.) brüt tutarları dikkate alınır. Her tam çalışma yılı için ödenen kıdem tazminatı tutarı, fesih tarihinde geçerli olan kıdem tazminatı tavanı ile sınırlandırılmıştır.

Kesinti yapılır mı?

Kıdem tazminatından sadece damga vergisi kesintisi yapılır.

Tazminat hesaplanırken ücrete hangi ödemeler dahil edilir?

Çıplak ücret, yemek yardımı, kasa tazminatı, gıda yardımı, yakacak yardımı, eğitim yardımı, konut yardımı, giyecek yardımı, erzak yardımı, sosyal yardım niteliğindeki ayakkabı ya da bedeli, unvan tazminatı, aile yardımı, çocuk yardımı, temettü, havlu ve sabun yardımı (işyerinde kullanılacaksa tazminat hesabında dikkate alınmaz), taşıt yardımı, yıpranma tazminatı, kalifiye, nitelik zammı, sağlık yardımı, mali sorumluluk tazminatı, devamlı ödenen primler.

Tazminat hesaplanırken ücrete hangi ödemeler dahil edilmez?

Yıllık izin ücreti, evlenme yardımı, hafta tatil ücreti, bayram harçlığı, hastalık yardımı, genel tatil ücreti, doğum yardımı, ölüm yardımı, izin harçlığı, jestiyon ödemeleri, teşvik ikramiyesi ve primleri, jübile ikramiyesi, seyahat primleri, devamlılık göstermeyen primler, fazla çalışma ücreti, iş arama yardımı, harcırah, bir defalık verilen ikramiyeler, iş elbisesi ve koruyucu malzeme bedelleri.

10 bin TL ücretli çalışanın, kıdemine esas ücreti ne kadardır?

Kıdem tazminatı hesaplanırken, 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre 1 hizmet yılı için ödenecek azami emeklilik ikramiyesini geçemeyeceği belirtildiğinden, dönem kıdem tazminatı tavanı miktarı olan 3 bin 438 lira dikkate alınır.

hesap

Etiketler :

Yorum Yaz

2 Yorum

  • Serda DemirerCevapla

    3 yıldır aynı iş yerinde çalışmaktayım 8 veya 9 ay ssk yatırılıyor yaz dönemi yatırılmıyor bu durumda tazminat alma durumu varmıdır hala çalışmaya devam ediyorum

    Tem 27, 2016 14:06
  • KenanCevapla

    Mrb bende tam bu ay 6 sene oldu bankadan 1443 diğer paramida elden alıyorum bondra 1785 yazıyor çıkartsalar ne kadar alurim tşkler

    Ağu 02, 2016 14:10