İşsizliği Biterecek Formül!

GÜNDEM kategorisine 15 Ağustos, 2016 tarihinde eklendi, 1.405 defa okundu

Kamuda FETÖ temizliği sürerken, istihdamda da yeni bir sayfa açılıyor. Yeni dönemde Türkiye İş Kurumu kayıtlarında bir yıldan fazla süreli, dokunulmayan tek bir işsiz kalmayacak. Çalışma Bakanlığı, uzun süreli işsizliği bitirecek Özel İstihdam Büroları’na ilişkin yönetmelik taslağını tamamladı. Buna göre mevsimlik tarım işlerinde, askerlik ve doğum izni gibi iş sözleşmesinin askıda kaldığı hallerde, ev hizmetlerinde, günlük işlerden sayılmayan aralıklı işlerde, mevsimlik işler hariç dönemsel işlerde, işverenler bürolar aracılığıyla geçici işçi çalıştırabilecek. Mevcut işçilerin haklarını da koruyan taslağa göre geçici işçi sayısı, işyerinde çalışan işçi sayısının dörtte birini geçemeyecek.

MEVCUT İŞÇİ HAKLARI KORUNUYOR

İŞKUR hazırladığı yönetmelik taslağı ile uygulamanın nasıl ilerleyeceği belirlendi. Taslak, mevcut işçilerin de haklarını koruyor. Buna göre, geçici işçi sayısı, işyerinde çalışan işçi sayısının dörtte birini geçemeyecek. Büro, geçici süreli çalıştıracağı işçi ile iş sözleşmesi, işveren ile geçici iş sağlama sözleşmesi yapacak. İşveren ile yapacağı sözleşmede, sözleşmenin başlangıcı, bitiş tarihi, işin niteliği, özel istihdam bürosunun hizmet bedeli gibi yükümlülüklere yer verilecek. Sözleşme ayrıca, geçici işçinin kurumdan veya bir başka özel istihdam bürosundan hizmet almasını, iş bitimi sonrası geçici işçi olarak çalıştığı yerde ya da farklı bir işyerinde çalışmasını engelleyen hükümleri içermeyecek.

6 AYLIK SÜRE SINIRI

Geçici işçi sözleşmesi, mevsimlik tarım işleri ve ev hizmetlerinde süre sınırı olmaksızın, aralıklı ve dönemsel işlerde ise en fazla 4 ay süreyle kullanılabilecek. Dönemsel işler hariç diğer işlerde sözleşme toplam 8 ayı geçmemek üzere iki defa uzatılabilecek. İşveren, belirtilen sürenin sonunda aynı iş için 6 ayı geçmedikçe geçici işçi çalıştıramayacak. Toplu işçi çıkarılan işyerlerinde 8 ay süresince, kamu kurum ve kuruluşları ile madencilik sektöründe özel istihdam bürolarınca geçici iş ilişkisi kurulmayacak.

İŞÇİLERİN ALAMADIĞI MAAŞI İŞVEREN ÖDEYECEK

Geçici işçiler, işyerlerinde sosyal hizmetlerden diğer çalışanlarla aynı oranda yararlanabilecek. Maaşlarının ödenip ödenmediği ise, çalıştığı süre boyunca her ay işveren tarafından kontrol edilecek. İşçinin maaş alacağının olması halinde işveren, özel istihdam bürosunun alacağından mahsup ederek, işçinin 3 aylık maaşını banka hesabına yatıracak.

İKİ YILLIK FAALİYET ŞARTI

Özel istihdam bürolarının geçici iş ilişkisi kurabilmeleri için iki yıl faaliyette bulunmuş olmaları ve brüt asgari ücret tutarının iki yüz katına denk teminatı yatırmaları gerekiyor. İŞKUR’un uygun bulması halinde ise, altı ay süresince kesintisiz faaliyet gösteren özel istihdam büroları dört yüz kat tutarında teminat yatırarak geçici iş ilişkisi yetkisi alabilecek. Bulunduğu yerin dışında farklı illerde şube açmak isteyen özel istihdam bürolarından ayrıca bir teminat bedeli alınmayacak.

GREV OLAN YERDE ÇALIŞTIRILAMAYACAK

Toplu işçi çıkarılan işyerlerinde 8 ay süresince, kamu kurum ve kuruluşları ile madencilik sektöründe özel istihdam bürolarınca geçici iş ilişkisi kurulamayacak. Ayrıca, geçici işçi çalıştıran işyerinde, grev ve lokavt olması halinde bu işyerlerinin hakları saklı kalmak kaydıyla geçici işçi çalıştıramayacak.

330 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

İş arayanlar ile işverenin buluşturulmasına aracılık eden özel istihdam büroları 4857 sayılı İş Kanunu’nda yapılan düzenlemenin ardından ilk faaliyetlerine 2004 yılında başladı. Bugün İŞKUR’dan izin alan 451 özel istihdam bürosu faaliyette bulunuyor. Bürolar 2004 yılından itibaren toplamda 330 bin 496 kişiye istihdam sağlandı.

HAZAL ATEŞ

Yorum Yaz

2 Yorum

  • Ahmet denizCevapla

    Ahmet 1969 doğumluyum 2002 sgk ggirisliyim şu an 3600 günüm var ne zaman emekli olabilirim saygilar

    Ağu 15, 2016 06:03
  • Ali cırıkCevapla

    Merhaba 1993 SSK 5450 piramim var ne zaman emekli olurum

    Ağu 19, 2016 20:28