İşçisini Sigortasız Çalıştıranlar Korunuyor Mu?

SGK kategorisine 4 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 794 defa okundu

Sosyal güvenlik yasasında, sigortasız çalışan işçinin iş kazası geçirmesi halinde, Kurumca yapılan ve ileride yapılması gerekli bulunan her türlü masraflar ile gelir bağlanırsa bu gelirin başladığı tarihteki ilk peşin sermaye değeri işverene ödettiriliyor.

Yasada bu müeyyide, sigortalı çalıştırmaya başlandığının süresi içinde sigortalı işe giriş bildirgesi ile SGK’ya bildirilmemesine bağlanmış.

Yani, sigortalı çalışan bir işçinin iş kazasına uğraması durumunda tedavi masrafları ile gelir bağlanırsa ödenecek gelir SGK tarafından karşılanırken, işe giriş bildirgesinin verilme süresi geçmiş bir işçi iş kazasına uğrarsa bu masraf ve ödemelerin hepsi birden  işverene ödettiriliyor.

Sigortalının bildirilmesi gereken kanuni süre içerisinde meydana gelen iş kazalarında, Kanunun 23 üncü maddesi hükmü uygulanmaz denilerek, bu husus Sosyal Sigortalar Yönetmeliğinde de ayrıca perçinlenmiş durumda.

Buraya kadar her şey normal gibi gözükse de, maalesef ki her şey normal değil, maalesef ki yasada önemli bir ayrıntı unutulmuş.

Onu da şöyle izah etmeye çalışayım.

Sosyal güvenlik yasasında, Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi verilecek işyerlerinde ilk defa sigortalı çalıştırmaya başlanılan tarihten itibaren bir ay içinde çalışmaya başlayan sigortalılar için, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren en geç söz konusu bir aylık sürenin dolduğu tarihe kadar verilen işe giriş bildirgelerinin, sigortalılık başlangıcından önce bildirilmiş sayılacağı yazıyor.

Yani, ilk defa işçi çalıştırmaya başlayan, ancak işçisini sigorta yaptırmak gibi bir niyeti olmadığı için işyeri bildirgesini vermeyen bir işveren yanında çalışan işçi çalışmaya başladığı tarihten sonra bir ay içinde iş kazasına uğrarsa, işyeri bildirgesi ve işe giriş bildirgesi iş kazasından sonra verilse bile, işe giriş bildirgesi çalışmaya başladığı tarihten sonraki bir aylık süre içinde verildiği için süresi içinde verilmiş sayılıyor.

Sonuçta amacı, işçisini açık seçik şekilde sigortasız çalıştırmak olan işveren, yasadaki bu boşluktan faydalanıp, iş kazası geçiren işçisinin hem masraflarından, hem de gelir bağlanırsa peşin sermaye değerini ödemekten kurtuluyor.

Bunun tam tersi, yani işçisini sigortalı çalıştıran, ancak işe giriş bildirgesini vermeyi unutan işverenlere ise, sırf işe giriş bildirgesini vermemişsin denilerek iş kazası geçiren işçisine ait bu masrafların hepsi birden ödettiriliyor.

Bu nasıl olur derseniz, onu da şöyle izah etmeye çalışayım.

İşçisinin işe giriş bildirgesini SGK’ya vermeyi unutan, ancak aylık bildirimlerini eksiksiz yapan bir işveren düşünün.

Bu işveren yanında çalışan işçi iş kazası geçirirse, aylık bildirimlerini süresi içinde yapıyor olsa bile işe giriş bildirgesini vermediği için, yapılan her türlü masraf ile gelir bağlanırsa bu gelirin başladığı tarihteki ilk peşin sermaye değeri tutarı, işverene ödettiriliyor.

Benden size tavsiye,

İşe giriş bildirgesini vermediğimi SGK anlamadı, süresi geçtikten sonra verip boş yere ceza yemeyim diye düşünmeyin.

Yoksa, Allah muhafaza işçiniz bir iş kazasına uğrasa yüz binlerce lirayı bulan cezalara muhatap olabilirsiniz.

Sevgili okurlar,

Görüyorsunuz, bir yanda işçisini açıkça sigortasız çalıştıran işveren yasadaki boşlukları kullanıp bu masrafların hepsinden birden kurtuluyor.

Öbür tarafta işçisini sigortalı çalıştıran ama sadece işe giriş bildirgesini vermeyi unutmuş bir işveren ise, sanki sigortasız işçi çalıştırıyormuş gibi bu masrafların hepsini birden ödemek zorunda bırakılıyor.

Tuhaf, ama maalesef ki gerçek!

SGKREHBERİ-YAŞAR AYDIN

Etiketler :

Yorum Yaz

1 Yorum

  • BarisCevapla

    6 aydan beri çalışıyorum yabancı sivil toplum kuruluşunda şoförlük yapıyorum kurumun çalışma ruhsatı olmadığı için sigortam ı yapmıyorlar ve fazla mesai saatlerimi de ücret karşılığında değil ertesi gün fazla çalıştığım sürenin eksiğini çalış evine git diyorlar ama öyle birşey olmuyor şimdiye kadar 100 saat e yakın fazla mesaim var ama karşılığını alamıyorum ve şikayet etmek istersem de işsiz kalma korkusu var ne yapmam gerekiyor bilmiyorum

    Eki 18, 2016 10:59