İş Yeri Açmak İçin Alınacak Krediler

İŞ KURMA KREDİSİ kategorisine 8 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 2.939 defa okundu

İş yeri açmak birçok kişinin hayalini süslemektedir. Ancak böyle bir durum iyi düşünülerek atılması gereken bir adımdır. Özellikle açılacak iş yerinin doğru sektörde olması, karlılık düzeyinin iyi oranda olması, iş için girişilecek sektör hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olunması, işletmeciliğin temel kurallarını iyi bilmek ve aynı zamanda esnaf olma yeteneklerine sahip olmak gerekmektedir. İş yerini açmak isteyen kişiler için en büyük sorun iş yerini açmak için gerekli olan finansmanın tedarik edilmesidir. İş yeri açmak ve o iş yerini çalıştırmak için yeterli bir finans gücüne sahip olmak gereklidir. İş yeri açılır açılmaz hemen kar elde edilemeyebilir.

Bunun için belli bir sabır gereklidir. Bunun için bu ön görülerek göre işletme için belirli gider ve gelir dengeleri kurulmalıdır. Devlet hem ülke ekonomisinin canlanması hem de gençlere iş kurma gibi girişimcilik temelini alan teşvikler ile desteklemektedir. Bu nedenle çeşitli devlet kurumları, esnaf dernekleri, finans kuruluşları ve bankalar yeni bir iş yeri açmak isteyen girişimcilere çeşitli şartlarda kolay ödenebilir nitelikte krediler vermektedir.

İş Yeri Açmak için Bankalardan Kredi Alma Şartları Nelerdir?

İş yeri açma kredisi nasıl alınır? sorusu bir çok girişimcinin merak ettiği ve araştırdığı bir konu olarak dikkat çekmektedir. Öncelikle girişimciler bir iş yeri açmak için ne kadar krediye ihtiyaçları olduğunu belirlemelidirler. Geleceği gören ve kurgulayan bir iş yeri planının yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda işletmenin çalışma faaliyetleri neticesinde kazanılan paranın ne kadarının krediye gideceği de iyi tespit edilmelidir. Girişimciler, ilk aylarda fazla bir kazanç olmayacağını düşünerek hareket etmek zorundadırlar. İş yeri açmak için ihtiyaç duyulan kredi başvurusu için gerekli şartlar şunlardır;

 1. 18 Yaşını doldurmuş olmak ve T.C vatandaşı olmak gereklidir
 2. Bankacılık işlemlerinde bir geçmişin olması aranmaktadır.
 3. Öncelikle ihtiyaç duyulan kredi miktarı belirlenmelidir
 4. Ödeme planlarında yazan miktar ile elde kalan miktarın birbirini karşılayıp karşılamadığı kontrol edilmelidir.
 5. Kredi talep edilen banka girişimcinin kredi notunu kontrol ettiğinde kredi notunun uygun olması gerekmektedir.
 6. Mevcut başka bir kredi varsa ödemeler konusunda dikkat edilmesi gerekmektedir.
 7. Kredi miktarına göre bankalar girişimcilerden ek teminat isteyebilir. Bunun için hazırlıklı olmak gereklidir.
 8. Kredi faizleri ve kredi masrafları bankadan bankaya farklılık gösterdiği için girişimcilerin bu konuda detaylı araştırma yapması gerekmektedir.
 9. Bankalar girişimcilerden teminat amaçlı kefil veya gayrimenkul ipotek isteyebilir.

Bankaların vermiş olduğu krediler bireysel ve ticari krediler olarak ikiye ayrılmaktadır. İş yeri resmi olarak açıldıktan sonra girişimci iş yeri unvanı ile kurumsal kredi imkanından yararlanabilmektedir. Bunun için bankalar girişimcilerden bazı evraklar talep etmektedirler. Bu evraklar sırasıyla iş yeri ruhsatı, iş yerine ait demirbaşların listesi, esnaf odası ve ticaret odası kaydı, eğer şirket faaliyette ise son dönemlere ait mizan gelir tablosu ve vergi levhası istenmektedir.

İş yeri açma kredisi nasıl alınır? sorusuna verilecek bir başka cevap ise KOSGEB’dir. KOSGEB yeni iş yeri açmak isteyen ve mevcut iş yerini geliştirmek isteyen girişimcilere devlet elinin uzatılması ile sağlanan imkanları temsil etmektedir. Girişimcilerin KOSGEB kredisinden yararlanabilmesi için öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir. Bu eğitim programı tamamlandıktan sonra alınacak sertifika sonrası KOSGEB veri tabanına kayıt olunması gerekmektedir. Açılacak iş yerinin tüm masrafları faturalandırılmalıdır. KOSGEB kriterlerine göre açılacak bir iş yeri için KOSGEB yetkilileri gerekli incelemeleri yaparak girişimciye bu konuda olumlu ya da olumsuz bilgi vermektedirler. Karar olumlu ise girişimcinin hesabına gerekli olan miktar yatmaktadır.

Etiketler : , , , ,

Yorum Yaz

1 Yorum

 • MustafaCevapla

  Ben kıredi alabilirmiyim acaba

  Kas 08, 2016 18:56