HERKESE ÇİFTE EMEKLİLİK

EMEKLİ kategorisine 5 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 1.314 defa okundu

Türkiye’de tasarrufları artırmak, çifte emekliliği desteklemek için yeni düzenleme geliyor. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) otomatik katılım uygulamasına yönelik çalışma başlatıldı. Kısa süre içinde Meclis’e sunulması planlanan taslak ile; çalışanlar ilk kez işe başladığında veya iş değiştirdiğinde otomatik olarak bir emeklilik planına dahil edilecek. Çalışanlara belirli şartlar çerçevesinde plandan çıkma imkanı verilecek. Emekliliğe yönelik tasarruf yapmayı özendirecek yeni uygulama ile, sistemde kalan çalışanlar emeklilikte 2 maaş imkanına kavuşmuş olacak

UYGULAMA BAŞARILDI

Sistemin pilot uygulamasında da başarılı sonuçlar elde edildi. Pilot uygulamaya İstanbul ve Tekirdağ’dan toplam 7 işveren ve 604 çalışan katıldı. Bu kapsamda; çalışanlar, işverenleri tarafından otomatik olarak, anlaşma yapılan emeklilik şirketi aracılığıyla Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil edildi. Bireysel emeklilik mevzuatına uygun olarak çalışanlara 60 gün içinde sistemden ayrılma imkanı verildi. Söz konusu süre sonunda 604 çalışandan yalnızca 4’ü bu hakkı kullanırken, çalışanların yüzde 99’u BES’te kalmayı tercih etti.

ÖRNEKLER İNCELENDİ

Konuyla ilgili mevzuat çalışmalarını başlattıklarını ve taslağı en kısa zamanda Meclis’e sunmayı planladıklarını belirten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, birçok ülkede hayata geçirilen uygulamanın, İngiltere, Yeni Zelanda, ABD gibi ülkelerde başarılı örneklerinin bulunduğuna işaret etti. İşyeri bazlı özel emeklilik planlarına yönelik bir uygulama olan oto-katılımın çalışanların ilk kez işe başladıklarında veya iş değiştirdiklerinde otomatik olarak bir emeklilik planına dahil edilmesi esasına dayandığını anlatan Şimşek, “Oto-katılım ile 6 milyon olan BES’teki katılımcı sayısının hızlı bir şekilde artmasını bekliyoruz” dedi.

BES’Lİ SAYISI DEVLET KATKISIYLA KATLANDI

BİREYSEL Emeklilik Sistemi’nde devlet katkısı uygulaması da 2013’te başladı. Yatırılan katkı paylarına yüzde 25 devlet katkısı verilmesi, sistemdeki katılımcı sayısını artırdı. 2013 yılı başında yaklaşık 3 milyon kişi olan kişi sayısı, bu yılın Mart ayı itibariyle 6 milyon kişiye ulaştı.

Etiketler : ,

Yorum Yaz