Havalar Isındı Diye Bunu Yapan İşten Kovulacak

GÜNDEM kategorisine 15 Mart, 2016 tarihinde eklendi, 2.058 defa okundu

Yapılan işin niteliğine göre bazı işyerlerinde, işverenler çalışanlarına birtakım araçları zimmetleyebilir; tahsis edebilir. Bunun en bilindik örneği olan ‘kişiye mesai süresi içinde kullanmaları için tahsis edilmiş otomobiller’ bazı çalışanlarca keyfi sebeplerle mesai saatleri dışında kullanılabiliyor. Peki bu durumda o çalışana yaptırım uygulanabilir mi? İşte cevabı…

İŞTEN ATILMA SEBEBİ

Güneş Gazetesi’nden Arif Temir, bugünkü “İşyerine ait araçla pikniğe gidenler dikkat!” başlıklı bugünkü yazısında işyerine ait araçların özel işlerde kullanılmasının çalışanlar açısında doğuracağı sıkıntılara değindi. Temir, işyerinin kendilerine tahsis ettiği araçları mesaileri dışında ve özel işleri için kullanan çalışanların işten atılabileceğini belirterek uyardı.

“HAVALAR ISINIYOR, AMAN DİKKAT…”

Temir ayrıca “Yavaş yavaş havaların ısınması ile birlikte piknik zamanı geliyor. Çoluk çocuk pikniğe gidip eğlenelim derken işinizden olmayın. Mutlaka patronunuzdan izin alın.” diyerek kritik bir uyarıda da bulundu.

İşte o yazıdan çarpıcı satırlar:

(…)

Bu konuda Yargıtay vermiş olduğu bir kararda, “İşçinin işverene ait eşya, alet ve edevatı, tesisatı işverenin özel izni olmaksızın özel amaçlı olarak kullanması hali de işçinin davranışından kaynaklanan geçerli fesih nedeni sayılabilecektir. Burada,  özel amaçlı olarak kullanım sonucu işverene ait eşyanın, zarara uğramış olmasının şart olmadığına hükmetmiştir” ( Yargıtay 9. HD, E. 2007/29966,  K. 2008/7020 , Tarih: 31.03.2008).

YARGITAY’IN KARARI VAR

Yargıtay kararında, işyerine ait alet edavat ve araçların işverenin özel izni olmadan  kullanılamayacağını belirtmiştir. İşverenin özel izni olmadan işyerine ait araçları kullananlar geçerli nedenle işten atılabilecek. İşverenin izni olmadan işyerine ait minibüsle mesai sonrası veya hafta tatilinde pikniğe giden bir işçi geçerli nedenle işten atılabilecek. Aracın kaza vb. nedenlerle zarar görmesi de gerekmiyor. İşçi, işverene ait araç zarar görmemiş olsa bile işten atılabilecek.

İZİN ALINDIĞI VE SÖZLEŞME YAPILDIĞI TAKDİRDE…

İşçilerin işten atılma riski ile karşı karşıya kalmamaları için işverenden işyerine ait eşya, araç ve gereçleri kullanabilmeleri için izin almaları gerekiyor. Bu izin iş sözleşmeleri ile alınabilir. İş sözleşmesi düzenlenirken bu konular sözleşme içeriğinde belirtilir. İş sözleşmesinde düzenlenmezse işverenden ayrı bir yazı alınabilir. Acil durumlarda ise işverenden sözlü izin alınabilir.

MUTLAKA PATRONUNUZDAN İZİN ALIN!

Yavaş yavaş havaların ısınması ile birlikte piknik zamanı geliyor. Çoluk çocuk pikniğe gidip eğlenelim derken işinizden olmayın. Mutlaka patronunuzdan izin alın.

SGKREHBERİ

Yorum Yaz