Hatır Sigortası ve Sahte Sigortalılık İki Şekilde Yapılmaktadır.

Resim 1 / 4Sonraki
İşyeri gerçek, fakat çalışmanın fiili olmaması halidir. Diğer ifadeyle, emekli olabilmek için gereken prim ödeme gün sayısını veya Bağ-Kur’dan sonra 5510 sayılı Kanunu 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında (SSK) tamamlanması gereken son 3,5 yıllık (1260 gün) sigortalılığın, bir işyerinden yapılmasının sağlanmasıdır. Bu tür sigortalılıkta prim ve vergi tutarları genel olarak sigortalı tarafından karşılanmakta ve işverence de Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmektedir. Her ne kadar primler ödense de hizmet akdi ile çalışmadığı halde çalışıyor gibi gösterilerek sigortalı yapılamaz ve bu yolla sigortalı olması için iş sözleşmesi de düzenlenemez. Gerçekte var olmayan diğer bir anlatımla hizmet akdinin unsurlarını yerine getirmeyen, sadece sosyal güvenlik mevzuatına göre erken ya da daha az prim ödeme gün sayısıyla maaş bağlanabilmesi için yapılan hizmet akdi sözleşmesi muvazaalıdır. Muvazaalı hizmet akdi sözleşmesi neticesinde yapılan 5510 sayılı Kanunu 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında (SSK) sigortalılığının kurumca tespit edilmesi halinde geçersizdir. GÖRSELE TUKLAYARAK İLERLEYİNİZ!

Yorum Yaz

2 Yorum

 • murat ildeşCevapla

  ben 14.09.1958 doğumluyum yurt dışında 1974 ten 1978e kadar muhtelif fabrikalarda çalıştım türkiyede ise sadece sigortalı olarak 2014 te 4 ay gibi bir çalışmışlığım varartı bir buçuk yılda askerlik yaptım tüm bunları sgk ya sunduğum taktirde 3600 günümü tamalarsam yaş olaraktanda uygun olduğum için emekliliğe hak kazaacağım söylendi beni bilgilendirirmisiniz lütfen saygılarımla..

  Eki 14, 2016 17:15
 • Cengiz AltıokCevapla

  Merhaba lar..
  Doğru bilgi için. Bu mesajı yazıyorum. Staj eğitimi sırasında yapılan ssk sigortası daha sonrası için çalışana bir avantaj sağlarmı? Avantajları var mıdır, emeklilik için.. Teşekkür ederim.

  Eki 15, 2016 10:30