Fazla Mesai Ücreti Nasıl Hesaplanır

Resim 1 / 4Sonraki
İş Kanunu uyarınca haftalık normal çalışma süresi 45 saat olup, 45 saati aşan çalışmalar fazla mesai olarak sayılmaktadır. Dolaysıyla haftalık 45 saati aşan çalışmalar karşılığında çalışana fazla mesai ücreti ödenmesi gerekmektedir. Eğer işyerinde denkleştirme esası uygulanıyorsa, bu durumda bazı haftalar çalışma süresi 45 saati aşsa da diğer haftalarda bu denkleştirileceğinden, bu durumda 45 saati aşan çalışmalar fazla mesai sayılmaz. Öte yandan Yargıtay kararlarında haftalık 45 saati aşıp aşmadığına bakılmaksızın, günlük 11 saati aşan çalışmaların da fazla mesai sayılacağı belirtilmiştir. GÖRSELE TIKLAYARAK İLERLEYİNİZ!

E-Devlet Hizmetleri ve Girişi İçin Tıklayın...

Yorum Yaz

3 Yorum

 • Ali elkapmisCevapla

  Vallahi ben haftada 72 saat çalışıyorum oda yetmiyor haftada birgün izin var onuda mesai yapıyorum ise girerken 1500 tl anlaştık biliyoruz ki hakkımız yeniyor biz hakkımızı arayamiyoruz bayramlarda çalışıyoruz 60 tl veriyorlar ne yapacağız denetim yok artık yazmaktan yoruldum bir allahın kulu cikip ta senin hakkını savunmuyor

  Eki 13, 2016 02:05
 • hakanCevapla

  merhaba normal mesayi yemek ve çay molalarıyla günlük kaç saat teşekkür ederim

  Eki 16, 2016 15:16
 • selim birtabeCevapla

  Türkiye de işçi köle diye kullanılıyor hakkımızı arasak da işimizden oluyoruz malum bu zaman da iş bulmak da zor.. Çalışnın şikayette bulunmsı değil devletimizin gereken denetimleri yapılmaması ve işçi haklarını denetilmemesinden meydana geliyor..

  Kas 03, 2016 09:37