Erken Borçlanan Daha Az Öder

EMEKLİ kategorisine 12 Aralık, 2016 tarihinde eklendi, 3.682 defa okundu

2016 yılı sonuna yaklaştığımız şu dönemlerde çalışanlar açısından 31.12.2016 tarihine kadar başvuru yapılması halinde büyük bir avantaj sağlayacak bir hak bulunmakta.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlanma başvurusu yapacakların mümkünse 31.12.2016 tarihine kadar bu başvurularını yapmaları kendilerine çok büyük bir avantaj sağlayacaktır. Neden mi?

Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu günlük borçlanma tutarları asgari ücretin brüt tutarı üzerinden hesaplanmakta. Asgari ücret 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren yeni tarife üzerinden hesaplanacağından asgari ücretin brüt tutarındaki artış oranında Sosyal Güvenlik Kurumu günlük borçlanma tutarları da artış gösterecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde 06 Aralık 2016 tarihinde toplanan asgari ücret tespit komisyonunun bu ilk toplantısında 2017 yılında uygulanacak asgari ücret ile ilgili henüz Hükümet tarafından bir teklif yapılmadı. Ancak 1400 TL ye yakın net asgari ücret tutar belirleneceği düşünülmekte. Hal böyle olunca asgari ücretin artışından kaynaklanacak Sosyal Güvenlik borçlanma tutarlarından etkilenmemek adına 31 Aralık 2016 tarihine kadar borçlanma başvurunuzu yapmanız avantajınıza olacaktır.

Sosyal Güvenlik Borçlanma Tutarları Nasıl Hesaplanır?

Sosyal Güvenlik Kurumu günlük en düşük borçlanma tutarı talep tarihinde geçerli olan brüt asgari ücretin günlük tutarının %32 si, en yüksek tutar ise bu tutarın 7,5 katı olarak hesaplanır.

Sosyal Güvenlik Kanununa Göre Borçlanılabilen Süreler

Doğum Borçlanması (Sigorta başlangıcından sonra doğan üç çocuk için.)

-Askerlik ve Yedek Subay Hazırlık Süreleri,

-Memurların aylıksız izin süreleri,

-Doktora Süreleri,

-Sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri,

-Grev Süreleri,

-Hekimlerde Fahri Asistanlık Süreleri,

-Seçimler için istifa edenler,

-Kısmi çalışan sigortalıların ay içinde eksik kalan süreleri,

-1416 sayılı Kanuna Göre Yurt Dışında Okuyan Öğrencilerin Yurt Dışı Öğrenim Süreleri.

           Borçlanma Taleplerinde Hangi Tarih Esas Alınır?

Sigortalının borçlanmaya esas günlük kazancının tespitinde, adi posta veya kargo ile gönderilen veya Sosyal güvenlik Kurumuna doğrudan verilen borçlanma dilekçesinin Kurum kayıtlarına intikal ettiği tarih, iadeli taahhütlü veya acele posta servisi olarak gönderilenlerde ise postaya verildiği tarih esas alınır.

Etiketler : , , ,

Yorum Yaz

1 Yorum

  • Ali GürerCevapla

    Askerliğimi 03 09 1987ve 05 03 1989 tarihleri arasın da yaptım. 20 11 1990 tarihinde ssk lı olarak çalışmaya başladım.1999 gün tarım bağkur var.06 06 2006bdan beride ssk lı olarak Çalışmaya devam ediyor 2945 gün ssk hizmetim var.Askerlik ne borclanması yaparak ne zaman emekli olurum.Halen ssk lı olarak çalışmaya devam ediyorum. Ne zamana kadar çalışmaya devam edeceğim. Sonucunu çok merak ediyorum. Bilgilendirmenizi istiyorum saygılar sunuyorum. Teşekkür ediyorum.

    Ağu 21, 2017 03:15