Emeklilikte Yaşa Takılan 100 Binlerce Kişinin Beklediği Haber!

GÜNDEM kategorisine 22 Ağustos, 2016 tarihinde eklendi, 5.005 defa okundu

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sigorta Primleri Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz, kayıt dışı istihdamı yüzde 32’lere kadar düşürdüklerini belirterek “Ciddi bir düşüş sağlandı ama katetmemiz gereken çok mesafe var. Bizim 2023 yılı tarım alanı dışındaki kayıt dışı istihdam hedefimiz yüzde 15’tir.” dedi.

Açıkgöz, Rize’de bir otelde düzenlenen “Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşviki Programı” kapsamında gazetecilere yaptığı açıklamada, kayıt dışı istihdamın sosyal güvenliğin sürdürülebilirliğini zedelediğini, kayıt dışı çalışan işçilerin haklarından mahrum bırakıldığını belirtti.

Avrupa Birliği ile ortaklaşa yürütülen “Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşviki Programı”nın 10 milyon 500 bin avroluk önemli bir çalışma olduğunu, akademik çevrelerden önemli destek aldıklarını dile getiren Açıkgöz, muhtar, imam ve öğretmenler ile medya üzerinden farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini vurguladı.

Açıkgöz, SGK’nın son 10 yılda uyguladığı etkin politikalarla kayıt dışıyla ciddi mücadele yaptıklarını anlatarak şöyle devam etti:

“2002’de kayıt dışı istihdam seviyemiz yüzde 52 seviyelerindeydi. Kayıt dışı istihdamı yüzde 32’lere kadar düşürdük. Ciddi bir düşüş sağlandı ama katetmemiz gereken çok mesafe var. Bizim 2023 yılı tarım alanı dışındaki kayıt dışı istihdam hedefimiz yüzde 15’tir. Bu hedefimizi tutturmak için gece gündüz çalışmalar yapıyoruz. Kurumlara ciddi yaptırımlar uyguluyoruz. 13 ayrı kurum ile ortak çalışarak kayıt dışını tespit etmenin mücadelesini veriyoruz.”

Doğu Karadeniz’de TÜİK verilerine göre yüksek kayıt dışı oranı görüldüğünü aktaran Açıkgöz, şunları söyledi:

“Bu bölgede tarım faaliyetleri yoğun olduğu için bu alandaki kayıt dışı istihdam da yüksek gözleniyor. Bu bölgede tarım alanında kayıt dışı istihdam yüzde 52’lerde görülüyor ama tarım dışı orana bakıldığında yüzde 19 olduğunu görüyoruz. Bu rakam da Türkiye ortalamasının altındadır. Tarım sektöründe çalışanların sigortalılıklarının yapılması, işverene yani arazi sahiplerine ait bir durum değil. Geçici ve günübirlik çalışan tarım işçilerinin sigortalılıklarını tarla sahipleri yapmak zorunda değil. Bu konuda getirilmiş bir düzenleme var. Tarlalarda çalışan işçilerimiz, kendi sigortalarını yaptırmak ve primlerini ödemek sureti ile sigortalılıklarını sağlayabiliyorlar.” ifadelerini kullandı.

Bütün ülkelerde sosyal güvenlik sisteminde devlet katkısı olduğuna dikkati çeken Açıkgöz, şöyle konuştu:

“Devlet katkısı olmayan bir sosyal güvenlik sistemi yoktur. Anayasada da bu güvence altındadır. Dolayısıyla devletin garantisi altındadır. Bu anlamda sosyal güvenlik sisteminin iflasa sürüklenmesi söz konusu değildir ama elbette gelirine göre giderini ayarlamak zorundadır. Bizde de bir açık vardır. Açığın sürdürülebilir olması önemlidir. Bizim bu açığı sıfırlama gibi bir niyet ve gayretimiz yok. ‘Açığı sıfırlayacağız’ diye vatandaşımızın sağlık hizmetlerini kısıtlayamayız, emekli aylıklarını düşüremeyiz. Eğer açığı kapatmak istesek emekli maaşlarına zam yapmayız, sağlık giderlerinin bir kısmını karşılamayız ve açığı kapatırız ama amacımız bu değil. Sağlık hizmetlerini kısıtlamadan, aylıkları kısıtlamadan sürdürülebilir bir hizmet sağlamak için çalışıyoruz.”

– “Çalışan aktif-pasif oranlarımız iyileşme sürecinde”

Açıkgöz, kayıt dışı oranları azaldıkça sigortalı sayısında artış olduğuna işaret ederek “Çalışan aktif-pasif oranlarımız iyileşme sürecinde. Daha iyi olacağını ifade etmek istiyoruz. Şu anda yaklaşık her iki çalışana karşı bir emeklimiz var. Bu oran uygun değil. Her 3-4 çalışana bir emekli seviyelerine gelmemiz gerekir. Bunun için mücadelemiz sürüyor.” dedi.

Çalışanların sürekli “Günümü doldurdum, yaşımı bekliyorum, ne yapabilirim?” şeklinde soruları olduğunu ve kamuoyunda böyle bir tartışma oluşturulduğunu belirten Açıkgöz, şunları kaydetti:

“Emeklilik tanımı eşittir yaş. Avrupa’da böyledir. Avrupa ülkelerinde gün tanımlaması yoktur. Belli yaşa gelenler emekliye ayrılabilir. Çalışamayacak yaşa gelen insana emekli denir. Emeklilik, yaşlılık aylığıdır. ‘Ben 10 bin günü tamamladım ama 45 yaşındayım, bana maaş verin’ denilemez çünkü bu sisteme aykırıdır. Bunun aksi, sistemin dengelerini bozar. Bu konuda bir çalışma yok. Kamuoyunda bu yönde bir tartışma yaratılıyor ama kurumun böyle bir çalışması yok.”

Etiketler : , , ,

Yorum Yaz

8 Yorum

 • suatCevapla

  Ya simdi bagkurluya borclarini odeyene emeklilik yolu acildi bagkurlular para verdide biz ssk lilar jetonmu verdik yani haksizlik yapiyorsunuz resmen benim gibi yasa takilanlara gelince sistem coker ama bagkurlu para basip emekli olacak ben bu ssk li oldugum zaman bize 5500 prim uzerinden bizi sskli yaptiniz simdi yok yok yasi yukari cekip bekle diyorsun benim kaybim ne kadar hic hesapliyormusunuz sayin acikgoz anayasa mahkemrsine bireysel basvuruda bulunucam haksizlik bu ben 43 yasindayim bana is vermiyorlar nedir bu rezillik yaa

  Ağu 22, 2016 14:56
 • H.AHMET AZIRAKCevapla

  polisimize sille atıpta emekli ettiğiniz çapulcularla alınteriyle çalışıp vergisini verenler arasındaki farkı görmezden gelip masa başında ahkam kesmek kolaydır…

  Ağu 22, 2016 14:59
 • Servet karademirtokCevapla

  Merhaba Arkadaşlar benim yaşım geçti ve şimdi 6 ayım ama ben 9 sefer Ameliyat oldum ben bel Fıtığı ameliyatı oldum açık şimdi platin ve vidalar var nasıl bir adeletsiz var insana verilen değeri gösteriyor malulen bile oalmadım hani insana verilen değer yok 1350 gün raporum var sanki ben silah zoruyla almadım ve sayılmıyor adeletsizilk ben istedim bu kadar ameliyat olmayı

  Ağu 22, 2016 15:14
 • İhsan ElmacıCevapla

  Peki,80 li yillarda 39 yaşinda emekli olan ve hala yaşayip maaş alan insanlar var.Bizim günahimiz ne?

  Ağu 22, 2016 15:22
 • Osman karaCevapla

  Ya simdi bagkurluya borclarini odeyene emeklilik yolu acildi bagkurlular para verdide biz ssk lilar jetonmu verdik yani haksizlik yapiyorsunuz resmen benim gibi yasa takilanlara gelince sistem coker ama bagkurlu para basip emekli olacak ben bu ssk li oldugum zaman bize 5500 prim uzerinden bizi sskli yaptiniz simdi yok yok yasi yukari cekip bekle diyorsun benim kaybim ne kadar hic hesapliyormusunuz sayin acikgoz anayasa mahkemrsine bireysel basvuruda bulunucam haksizlik bu ben 43 yasindayim bana is vermiyorlar nedir bu rezillik yaa

  Ağu 22, 2016 15:29
 • Osman karaCevapla

  Benim işe giriş tarihim 1987yaşım 48 işgünü 6060 yeter artık hakkımızı yediler

  Ağu 22, 2016 15:34
 • MustafaCevapla

  1976 doğumluyum 1992 sgk girişim var ,,7000 pirim var emekli olabilirim

  Ağu 22, 2016 16:32
 • osman ateşCevapla

  ANlamiyorumki vekilleri biz bizlerin haklarini adil yonetimimizi yasinlardiye seciyoruz gidipde kendileri 2 yilda emekli olup saltanat sursunlerdiye degil burada benim gunahim ne ben 1979 da ilkokuldan mezun oldum 1980 12 eylulden 1 hafta once koyumden ciktim ankaraya hamamonu talatpasa bulvarinda kebap 49 da calismaya basladim daha cocuktum hakkimizi arayan yoktu bir ssk memuru geldigi zaman bizleri sakliyorlardi neyin ne oldugunu bilmiyorduk 2 yil burada daha sonra kizilay fevzi cakmak sok da 4 yil oradada ssk siz hep boyle sirtimizdan geciniyorlardi kisacasi 36 yildir halen ayni lokontacilik mesleginde calisiyorum yasim 48 pirim gunsayisi 8500 yani allah sahittirki artik calisirkan zorlaniyorum cesitli rahatsizliklarim var ama sahip cikan yok vs vs

  Ağu 22, 2016 19:23