Emeklilik Dilekçesi Verecekler Dikkat!

GÜNDEM kategorisine 23 Eylül, 2016 tarihinde eklendi, 3.298 defa okundu

Bağ-Kur kapsamına giren bir faaliyet yürütmekteyken hizmet akdine tabi olarak başka bir işveren yanında (SSK’lı olarak) çalışmayan başlayan sigortalıların, 5510 sayılı yasanın 53. maddesi uyarınca SSK’lı sigortalılığı geçerli kabul edilmiştir.

Örneğin 17/8 2010 tarihinde başlayan şirket ortaklığı nedeniyle Bağ-Kur kapsamında sigortalı olan bir kişinin 13/4/2013 tarihinde başka bir firmada ücret karşılığı çalışmaya başlaması halinde, 12/4/2013 tarihi itibariyle Bağ-Kur’lu sigortalılığı sona ermekte, 13/4/2013 tarihi itibariyle SSK’lı sigortalılığı başlatılmaktadır.

Bu nitelikteki kişilerin SSK’lı sigortalılıkları sona erdikten sonra Bağ-Kur kapsamındaki faaliyetleri devam ediyorsa, o zaman da SSK’lı sigortalılıklarının sona erdiği tarihin bir gün sonrasında Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılıkları yeniden başlatılmaktadır.

SSK’lı sigortalılığın sona erdiği ayda tahsis (emeklilik) talebinde bulunulur ise Bağ-Kur kapsamında sigortalılık başlatılmıyor.

Sosyal güvenlik mevzuatına göre aynı sürelerde hem Bağ-Kur hem de SSK kapsamında çalışması bulunan kişilerin SSK’lı sigortalılıkları geçerli olmasına ve SSK’lı çalışmaları sona erdikten sonra Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılıkları doğrudan devreye girmesine rağmen, SGK’nın 2016/20 sayılı Genelgesi ile bu uygulamaya da bir istisna getirilmiştir.

2016/20 sayılı Genelgede SSK’lı olarak çalıştığı işten ayrıldığı ay içinde tahsis talebinde bulunan kişilere takip eden ay başından itibaren yaşlılık aylığı bağlanacak olmakla  birlikte, SSK’lı olarak çalıştığı işten ayrıldığı tarihle aylık bağlanılan tarih arasında vergi mükellefiyeti devam etse bile Bağ-Kur kapsamında sigortalılığın başlatılmayacağı belirtilmiş.

SSK’lı sigortalılığın sona erdiği aydan sonra tahsis talebinde bulunulur ise Bağ-Kur kapsamında sigortalılık yeniden devreye giriyor.

2016/20 sayılı Genelgede, SSK’lı olarak çalıştığı işten ayrıldıktan sonra aynı ay içerisinde tahsis talebinde bulunmayıp işten ayrıldığı ayı takip eden aylarda tahsis talebinde bulunan sigortalıların Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılıklarının, SSK’lı olarak çalıştıkları işten ayrıldıkları tarihin bir gün sonrasında yeniden başlatılacağı açıklanmış.

Dolayısıyla vergi mükellefiyeti devam ederken SSK’lı olarak çalışmaya başladığı işyerinden 3/3/2016 tarihinde işten ayrılarak;

– 22/3/2016 tarihinde (aynı ay içinde) tahsis talebinde bulunan sigortalıya 1/4/2016 tarihi itibarıyla yaşlılık aylığı bağlanacak, aynı ay içinde tahsis talebinde bulunduğundan Bağ-Kur kapsamında sigortalılığı başlatılmayacaktır.

– 10/5/2016 tarihinde tahsis talebinde bulunan sigortalıya 1/6/2016 tarihi itibarıyla yaşlılık aylığı bağlanacak, ancak aynı ay içinde tahsis talebinde bulunmadığından 4/3/2016 ila 31/5/2016 tarihleri arasında Bağ-Kur kapsamında sigortalı olacaktır.

SGKREHBERİ-YAŞAR AYDIN

Etiketler :

Yorum Yaz