Emekli Olamayana SGK’dan Toplu Para

GÜNDEM kategorisine 12 Temmuz, 2016 tarihinde eklendi, 6.806 defa okundu

Emeklilikte yaş şartını doldurmuş olmasına rağmen prim ve gün sayısına takılanlar, isterlerse ödedikleri primleri SGK’dan geri alabiliyorlar.

Ancak bunun için bazı şartların varlığı gerekli.

Dolayısıyla bir kişi prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarını sağlamış olsa bile yaşı doldurmamışsa emekli aylığı alamaz.

Emekli olmak için gerekli yaş şartını doldurmuş olmasına rağmen, sigortalılık süresini veya prim ödeme gün sayısını dolduramamış kişi isterse SGK’ya ödediği primleri geri alabilir.

Bu ödemeye yaşlılık toptan ödemesi deniliyor. Bu durumda SGK’ya dilekçe ile başvuran kişiye o zamana kadar ödediği malullük, yaşlık ve ölüm sigortası primleri iade edilir.

Prim iadesi yapılırken ödenmiş primler yazılı istek tarihine kadar geçen yıllar için güncelleme kat sayısı ile güncellenir ve bu tutar sigortalıya ödenir.

(AKŞAM)

Yorum Yaz

2 Yorum

  • Ihsan arinCevapla

    Bagkur emeklisiyim ancak sigortadan kulkanamadigim 2000 gun primkerim var bagkurka catisdugi icin . Bu primlerimin bedelini alabilirmiyim

    Tem 12, 2016 16:42
  • ahmetCevapla

    Mrb aynı şirketin adres değişimi nedeniyle giriş çıkış yapılmış kıdem tazminatını etkilermi iş sahibi adres değişikliğinden dolayı olduğunu söylüyor tazminatı etkilemediğini söylüyor lütven yardımcı olun tşk

    Ağu 09, 2016 19:22