Diyabetin en fazla arttığı ülke Türkiye

SAĞLIK kategorisine 11 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 354 defa okundu

Türkiye Diyabet Vakfı Kurucu Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, Türkiye’nin Avrupa’da diyabetin en fazla arttığı ülke olduğunu belirterek “Ülkemizde diyabet, 10 yıl içinde yüzde 100 artarak Avrupa’nın 4 katı artış gösterdi” dedi

Türkiye Diyabet Vakfı Kurucu Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, 2016 Diyabet Atlası verilerine göre Türkiye’de diyabetin görülme sıklığının yüzde 14,5’e yükseldiğine dikkati çekti.

Dünyada 450 milyon diyabetli olduğu bilgisini veren Yılmaz, 20 yıl sonra bu sayının yüzde 60 artarak yaklaşık 800 milyona ulaşacağını kaydetti.

YENİ KUŞAK KÖTÜ BESLENİYOR

Temel Yılmaz, Dünya Sağlık Örgütü‘nün dünya tarihinde ilk kez bir sonraki kuşağın ömrünün önceki kuşaktan daha kısa olacağı konusunda uyarı yaptığını anımsattı. Yeni kuşağın hareketsiz bir yaşam sürdüğünü ve kötü beslendiğini belirten Yılmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu nedenle dünyada diyabet, obezite ve bununla doğrusal orantılı kalp-damar hastalıkları ve kronik hastalıklarda büyük artış söz konusu. Bu riski gören Birleşmiş Milletler, tarihinde bir hastalıkla mücadele için dördüncü kez toplandı. Bunlardan ilki sıtma, ikincisi tüberküloz, üçüncüsü ise AIDS’ti. Dördüncü toplantının diyabet için düzenlenmesi artış hızının ne kadar ürkütücü bir boyuta geldiğini ortaya koyuyor.”

HALKIN YÜZDE 64’Ü DİYABETİ BİLMİYOR

Diyabetle mücadele edilmesi ve toplumun bilinçlendirilmesi çağrısı yapan Yılmaz, şu bilgileri verdi:

“Türkiye, Avrupa’da diyabetin en fazla arttığı ülke. Ülkemizde diyabet, 10 yıl içinde yüzde 100 artarak Avrupa’nın 4 katı artış gösterdi. Bu artış, beklenen oranı 2’ye katladı. Türkiye henüz diyabetin farkında değil. Türkiye’de diyabet farkındalık oranı yüzde 36 civarında. Halkın yüzde 64’ü diyabeti bilmiyor. Bu nedenle ciddiye almıyor.”

AA

Etiketler : , ,

Yorum Yaz