Çalışanlar Bu Olursa Maaşınızın 3 Katı Tazminat Alacaksınız

İŞ HUKUKU kategorisine 17 Mart, 2016 tarihinde eklendi, 4.719 defa okundu

Bildirim süresinde işçinin günde iki saatten az olmamak üzere yeni iş arama izni var. Ancak işçi bu izninde çalıştırılırsa işveren işçiye ücretinin üç katı tutarında ödemek yapmak zorundadır.

İş Hukuku işçinin korunmasının esas olduğu bir hukuk dalıdır. İş Hukuku’nun genel ilkesi işverene karşı işçinin korunmasıdır. Yeni iş arama izni de, iş sözleşmesi işveren tarafından feshedilen işçiye bu anlamda tanınan bir haktır. Peki, işten çıkartılan bütün işçilerin yeni iş arama izni hakkı var mı? Belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışan işçilerin sözleşmeleri feshedilirken ihbar süresine uyulması gerekmektedir.

EN AZ İKİ HAFTA

Belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışan bir işçiye uygulanacak bildirim süresi işçinin kıdemiyle orantılıdır. İşi altı aydan az sürmüş işçiye iki hafta, altı aydan bir buçuk yıla kadar sürmüş işçiye dört hafta, bir buçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş işçiye altı hafta, üç yıldan fazla sürmüş işçiye ise sekiz hafta bildirim süresi uygulanır. Dolayısıyla dört yıldır o işyerinde çalışan işçi, işveren kendisine fesih bildirimini yaptıktan en az sekiz hafta sonra işten çıkartılabilir. Aynı şekilde iki yıldır aynı işyerinde çalışan işçi, işten ayrılacağını işverene en az altı hafta önceden bildirmek zorundadır.

TAZMİNAT ÇIKABİLİR

İşveren belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışan işçiyi derhal fesih gerektiren bir neden dışında işten çıkartırken bildirim sürelerine uymak zorundadır. Eğer işveren derhal fesih sebebi oluşturan bir gerekçe dışında işçiyi çıkartırken bildirim sürelerine uymak istemezse bu durumda bildirim süresi kadarki ücreti işçiye peşin olarak ödemek zorundadır.

Yüzde 100 zamlı

Bildirim süresinde işçisine yeni iş arama iznini kullandırmayan işveren, işçisine bu süre boyunca çalışması karşılığı ücretini yüzde yüz zamlı ödemek zorunda olduğu gibi yeni iş arama izni süresinin de ücretini ödemek zorundadır. Dolayısıyla işçi yeni iş arama izninde çalıştırılırsa işveren işçiye ücretinin üç katı tutarında ödemek yapmak zorundadır.

Hangi hallerde süre işlemez?

İŞVERENİN derhal fesih gerekçesi oluşturan bir nedenle işten çıkarması halinde bildirim süresine uyması gerekmez. Örneğin işçi işverene doğrudan hakaret içeren şekilde ifadeler sarf etmişse, iş güvenliğini tehlikeye düşürmüşse, bildirim süresine kullandırmadan işten çıkartabilir.

İş bulmak için günde iki saati var

BİLDİRİM süreleri içerisinde işçinin iş görme borcu sürdüğü gibi işverenin de ücret ödeme borcu devam eder. Dolayısıyla bildirim süresinin normal bir çalışma süresinden hiçbir farkı bulunmamaktadır. Bildirim süresi içerisinde işçinin günde iki saatten az olmamak üzere yeni iş arama izni bulunmaktadır. İş sözleşmesi işçi veya işveren tarafından feshedilmiş olabilir. Ancak her iki durumda da işçinin yeni iş arama izni var.SGKREHBERİ

Etiketler : ,

Yorum Yaz

3 Yorum

 • erayCevapla

  çalıştığım şirkette bölüm kapanması sonucu alternatif bölümler önerildi fakat öneriler hep vardiyalı çalışılan bölümler olduğuna ve bana uymadığına kabul etmedim iş arama izni vermeden 56 günlük ihbar tazminatımı kıdem tazminatımı verip işten çıkardılar işe iade davası ve iş arama izni için davalar açabilirmiyim

  Mar 17, 2016 23:16
 • CerenCevapla

  Merhabalar efendim benim sorum şu ben 13.02.2013 tarihinde işe başladım 02.05.2015 tarihinde evlendim 31.03.2016 tarihli evlilik nedeni ile istifa verdim benim tazminat hakkim ne kadar olur bilgileriniz için şimdiden teşekkür

  Mar 30, 2016 09:23
 • simoskarapalosCevapla

  iyi gunler ben Turk vadandasi yim 1975 yilinda Turkiyede 80 gunum var 1976 yilindan sonra Selanikte ise basladim 1975 1986 yilina kadar 1569 is gunum ar 1986 yilindan bu gune kadar maululen kademeli olarak hastane ve heyetlerden sonra yuzde 67 olarak ve son heyetten yuzde 80 olarak sonsuza kadar emekliye ayrildin ve ayiyeten ek sigirtadan agac ve mobilya sandiginda 1500 calisma gunum var tum bu evraklari Turkiye Selanik bas konsoloslugunda tercume edip tastikledim ayrica askerlik suresinin lazim olan evraklari Turkiyeden askerlik subesinden aldim benim Turkiyede malulen emekli olabilmem icin ne yapmam icap ediyor cevabinizi bekliyorum sagilarimla selam ederim

  Mar 31, 2016 15:59