Borç Yapılandırması Meclisten Geçti

GÜNDEM kategorisine 28 Temmuz, 2016 tarihinde eklendi, 4.508 defa okundu

İktidar partisi tarafından verilen teklif, vergiler ve vergi cezaları, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, gümrük vergileri ve idari para cezaları, sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz ve gecikme cezaları yeniden yapılandırılıyor.

Yapılandırmalar, 30 Haziran da dahil, bu tarihten önceki dönemi kapsıyor. Düzenlemeyle kesinleşmiş kamu alacaklarının asıl tutarlarının tahsilinden vazgeçilmiyor. Bu asıllara uygulanan gecikme faizi, gecikme zammı ve gecikme cezası yerine yurt içi ÜFE esas alınarak belirlenecek tutarın ödenmesi öngörülüyor.

Teklif, bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılmasına ilişkin hükümler ile İş Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden yapılandırılmasına Dair Kanun hükümlerine göre yapılandırılan alacaklara ilişkin hükümleri de kapsıyor.

Yürütme ve yürürlülük de dahil toplam 14 maddeden oluşan teklif, yurtdışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile her türlü gemi, yat ve diğer su araçları yıl sonuna kadar Türkiye’ye getiren gerçek ve tüzel kişiler söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebilmelerine imkan tanıyor.

Hükümet yurt dışındaki varlıklar Türkiye’ye getirilmesini daha önce yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik düzenlemelerin içinde yer vermiş ancak ilgili düzenlemenin 15 Temmuz’da yasalaşması öncesi ilgili madde çıkartarak yasalaştırmıştı.

Muhalefet tarafından kara para aklamaya neden olacağı iddia edilen yasa teklifine göre Türkiye’ye getirilen veya kanuni defterlere kaydedilen varlıklar nedeniyle, hiçbir şekilde herhangi bir vergi incelemesi, vergi tarhiyatı, araştırma, inceleme, soruşturma ve kovuşturma yapılmaması öngörülüyor.

Etiketler :

Yorum Yaz

4 Yorum

 • MetinCevapla

  1994 yılı sigorta girişim mevcuttur. 2000 yılında öğretmen olarak milli eğitim kadrosuna girdim. Halen görevdeyim. 94 ile 2000 arasındaki boşluğu doldurma gibi bir durumum mümkün mü? Mümkünse ne zaman emekli olabilirim. 1974 doğumluyum. Saygılarımla.

  Tem 28, 2016 14:44
  • Hamza GÛNDOĞDUCevapla

   1994 yılında çalışmanız var mı metin bey ,çalıştığınız işyeri yaptırmadı ise mahkemeye verme şansınız var ve SSK da ara doldurma şansınız yok !

   Tem 29, 2016 03:33
 • ekremCevapla

  bakurluya yapılan geriye dönük ödeme yi ssk liya neden geriye dönük ara boşluk olan prim ödemesi getirmiyorlar bu durumda olan çok madur var yaşı gelmiş primi eksik ise giremiyor bu konu üzerinde bir yasa çıksa maduriyetler bi nebzi giderir

  Tem 28, 2016 18:21
 • kemalCevapla

  17,01,1994 yılında ilk işe giriş 18,04,2016 çıkış tarihi 6712 günüm var askerliğin ödesem nezaman emekli olurum enkaz kaç gün askerlik ö demem gerekir

  Tem 28, 2016 22:32