Bakan Soylu’dan Emeklilik Açıklaması

GÜNDEM kategorisine 28 Temmuz, 2016 tarihinde eklendi, 4.667 defa okundu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, çıkarılan bir yönetmelikle, “milletvekillerine tatilde de emeklilik hakkı getirildiği” iddiasıyla ilgili, “Bu yönetmelikte; milletvekilleri, TSK, emniyet, MİT dahil hiç bir meslek grubuna, kanunun dışında herhangi bir hak verilmiş değildir.” değerlendirmesini yaptı.

Soylu, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısının görüşmelerinde, bugün basında da yer alan, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı’nın, “Milletvekillerine tatilde bile yıpranma payı getirdiniz. Bu doğru değildir. Derhal geri çekilmelidir.” sözlerine yanıt verdi.

Çok önemli bir dönemden geçildiğini belirten Soylu, Meclisin bu dönemde; iktidar ve muhalefet milletvekilleriyle birlikte önemli bir demokrasi duruşu sergilediğini kaydetti.

Soylu, milletvekilleri, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), emniyet ve MİT mensuplarıyla alakalı fiili hizmet zammı konusunda, 2013 yılında çıkan kanundan yola çıkılarak, bugün bir gazetede, “milletvekilleri tatilde de emeklilik hakkı kazanacak” diye haber yayımlandığını söyledi.

Milletvekillerinin etkinliklerini ve itibarlarını bazen azaltmak bazen de çok kritik dönemlerde onları etkisizleştirmek için bu tip haberlerin ortaya konulduğunu belirten Soylu, şöyle konuştu:

“2008’de Sosyal Güvenlik Kanunu yenilendiğinde, fiili hizmet zammı tekrar gözden geçirildi. 10 Ocak 2013 tarihinde milletvekilleri, Türk Silahlı Kuvvetleri, emniyet ve MİT mensuplarına fiili hizmet zammı ortaya konuldu. Bu kanunda da milletvekillerimiz için yılda 90 günlük fiili hizmet zammı değerlendirildi.

2014 yılında bunun uygulanmasına yönelik genelge yayımlandı. Genelgedeki bir takım maddeleri yönetmeliğe koymak ve bu şekilde ortaya çıkabilecek eksiklikleri ortadan kaldırmak gerekiyordu. Şubat ve mart ayında hazırlık yapıldı, nisan ayında Resmi Gazete’de yayımlanmak için yönetmelik gönderildi. Bu yönetmelikte; milletvekilleri TSK, emniyet, MİT dahil hiç bir meslek grubuna, kanunun dışında herhangi bir hak verilmiş değildir. Böyle bir şey mümkün de değildir. Çünkü, kanunun vermediğini ne yönetmelik ne de genelge ortaya koyabilir.”

– “Çin’den mimar ve mühendis gelecek endişesi”

Bakan Soylu, milletvekillerinde, “Bu kanun çıktığı andan itibaren, Çin dahil dünyadaki bütün mimarlar Türkiye’ye akın edecek.” endişesi olduğunu söyledi.

Büyük projeler dahil olmak üzere, 2015 yılında 117 mühendise ülkede çalışma izni verildiğini ifade eden Soylu, Kuzey Marmara Otoyolu projesinde yerli 372, yabancı 61 mühendis çalıştığını bildirdi.

Bakan Soylu, Gebze-İzmir Otoyolu projesinde ise 434 yerli, 46 yabancı mühendis çalıştığını kaydetti.

Uluslarar arası bir takım teknolojilerin Türkiye’ye aktarılmasına ihtiyaç olduğunu vurgulayan Soylu, bu kanunu çıkardıkları andan itibaren Çin’den ve dünyanın diğer ülkelerinden akın akın mimar, mühendis gelmesinin söz konusu olmayacağını ifade etti.

Tasarının görüşmeleri devam ediyor.

Etiketler :

Yorum Yaz

5 Yorum

 • ali akkafaCevapla

  Askerlik borçlanması yaptığımızda neden askerlikten buyana yıllarımız sayılmıyor

  Tem 28, 2016 21:53
 • Mehmet hanefi yaranCevapla

  Sizin yorumunuz emeklilik yaşı gelipte bağkura borcu olupta defaten ödiyemiyecek olanlara bankalarla ilgili yardımcı olsanız

  Tem 29, 2016 08:14
 • Cafer balCevapla

  Ben maliyeye 5 yıl vergi verdim başvuran bildirmemişler bağlarda ismim numaram yok yardımcı olursanız çok sevinirim

  Tem 29, 2016 13:37
 • suatsagnakCevapla

  Annem dogum borclanmasindan yararlandi ama hala 3 senelik prim borcu var bunun icin bir yapilandirma yapilacakmi annemin yasi 62 oldugu icin bir yerde calisma sansi yok bizimde bunu disardan odeme gucumuz yok su fani dunyada son gunlerimde emekli cikabilseydim keske diyip duruyor anam issallhhh hayirlisi olur bakanimiz calisiyor annem cok begeniyor umudu var o yuzden hayirli calismalar saygilar

  Tem 30, 2016 12:50
 • TULAY SAYGİCevapla

  EKSİK PRİM BORCU 2003 DEN 2013E KADAR BORCUM VAR…SU AN CALİSİYORUM 2,5 SENEDİR…3 SENEM VAR BUNU KREDİ İLE BORCLANARAK ODEYEMEZMİYİM..BU 1963 DOGUMLUYUM İSTEGE BAGLİ 1993YİLİNDAN 2003 YİLİNİN İLK 6 AYİNA KADAR ODEDİM..
  SAYGİLARİMLA….

  Tem 30, 2016 17:39