AGİ Maaş İçine Dahil Olarak Mı Ödenir?

GÜNDEM kategorisine 13 Ağustos, 2016 tarihinde eklendi, 2.478 defa okundu

İş hayatında maalesef çalışanın emeği tam karşılık bulamıyor. İşçilerin ücret alacakları, fazla mesai, hafta tatili, ulusal ve dinî bayramlar ile genel tatil günlerindeki çalışmalar ve de yıllık izin hakları tam ödenmiyor. Tabi bunların yanında bir de “Asgarî Geçim İndirimi (AGİ)” var. Yazık ki çokları AGİ’nin ne olduğunu dahi bilmiyor!

KESİNLİKLE ÜCRETİN EKİ DEĞİL

Asgarî Geçim İndirimi, Vergi Usul Kanunu 32’nci Madde’de düzenlenen bir vergi indirim türüdür. Her yıl asgarî ücretin tespiti ile AGİ miktarı da ayrıca belirlenir. Hesaplanmasında işçinin; evli veya bekâr oluşu, eşinin çalışıp çalışmaması, çocuklu olup olmaması ve kaç çocuğunun olduğu hesaba katılır. 2015’te bekâr bir çalışanın AGİ miktarı 90 liradır. Evli, eşi çalışmayan ve 2 çocuklu işçi de 135 lira alır. Evli, eşi çalışan, 2 çocuklu bir işçi ise 117 lira alır.

Yargıtay kararlarına göre AGİ, ücretin eki değil, çalışmanın karşılığı hak edilen bir alacaktır. Ödenmesi zorunludur. Ödeme yapmayan işverene karşı, çeşitli yaptırımlar uygulanabilir. Peki, ödeme alamayanlar ne yapmalı ki hak ettiklerine kavuşabilsin?

Evvela, Gelir Vergisi Kanunu gereği işvereni, işyerinin bağlı olduğu vergi dairesi müdürlüğüne şikâyet edebilir. Çünkü ödenmeyen AGİ, işverenin haksız yere vergi indirimi alması demektir. Bu hâlde vergi kaybına yol açan işverene vergi ziyaı ve vergi usulsüzlüğü cezası kesilecektir.

İŞ MAHKEMESİ’NDE DAVA AÇILIR

İkincisi; işvereni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı veya işyerinin bağlı olduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüğü’ne dilekçe ile şikâyet edebilir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bildirimde bulunulabilir.

Nihayet; İş Kanunu gereği dava açmak da mümkündür. Unutmayın AGİ ödemesi işçilik alacağıdır. Bu sebeple de ücret alacağı gibi değerlendirilir. Ödenmemesi haklı nedenle iş akdi fesih imkânı verir. Ödememe kaynaklı, iş mahkemesinde dava açılarak ödenmeyen bütün AGİ’leri faizi ile alabilmek söz konusu alınabilir.

Etiketler : ,

Yorum Yaz

2 Yorum

  • Yeter kayacanCevapla

    Peki bodroları imzalıyan ne yapcak ben 8 yıldır almıyorum nasıl ispatlican benim gibi birçok çalışan aynı durumda

    Ağu 13, 2016 16:25
  • ethem kekeçCevapla

    13yildir calismaktayim hic bir izinde kulanmadim nasil olacak bu is

    Ağu 13, 2016 17:20