Asgari ücretli Nasıl Geçinecek?

GÜNDEM kategorisine 16 Aralık, 2016 tarihinde eklendi, 8.972 defa okundu

Asgari ücret Tespit Komisyonu 2017 yılında geçerli olacak olun asgari üc­reti belirlemek için ikinci toplantısını hafta başında yaptı. İşverenin sıfır artış, işçi kesi­mi temsilcisi Türk-İş’in ise 1600 lira talep ettiği asgari ücret artışına ilişkin Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu “Arzu edileni verebilme bugün için çok mümkün görünmüyor” açıklamasına Belediye-İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul’dan oldukça sert cevap geldi.
Hükümeti eleştiren Belediye-İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul “Türk-İş’in isteği makul. Ama kimse Türk-İş’in istediğine bakmıyor. Yani sonuçta ülkeyi idare edenler son karar ve­riyor. Geçmişte olduğu gibi bugün de ka­rarlarını mutlaka vermişlerdir” dedi. Nihat Yurdakul, ‘Bu insanlar namerde muhtaç olmadan nasıl  geçinecek, kimse düşünmüyor.O toplantılarda neler oluyor, bili­yorum. ” diyerek şöyle devam etti;Bakana rakam ile­tilmiştir. Bellidir. Toplantılar 3-4 derken sonunda Sayın Bakan bu ra­kamı açıklar. İşveren tarafı ve bakanlık tarafı bunu imzalar. İşçi kesimi de uygun buluyorsa imzalar ama bugüne kadar hep karşı koydu” ifadele­rini kullandı.
Türk-İş’in istediği 1600 liranın kabul edileceğini düşünmediğini kaydeden Yurdakul, şunları söyledi: “İnşallah yanılırım. Çünkü açlık sınırının 1500 liraya, yoksulluk sını­rının 5 bin liraya dayandığı bir ortamda Türk-İş’in istediği 1600 az bile. Ama bir an­layış var ki bu insanlar nasıl geçinecek, temsil ettiği aileyi namerde muhtaç ettir­meden aybaşını nasıl bulacak, kimse bunu düşünmüyor. Asjini ücret belirlenirken bir aile kaç lirayla geçinir hesap edilerek belir­lenmesi lazım. Bugün bu hesabı yapan TÜİK. TÜİK temel ihtiyaçlara göre bu hesabı yapıyor. Ama ne hükümet ne de iş­veren devletin kurumunun yaptığı bu hesabı hiçbir zaman asgari ücret komisyonunda kabul etmedi. Üstelik TÜİK’in yaptığı hesap ailede bir kişi üzerinden yapılıyor.
“Türkiye’de çalışanların haklarının savu­nulmasının güçlü sendikalardan geçtiğini vurgulayan Yurdakul, “Çalışanlar ve çalı­şanları temsil edenler hep bir arada aklı­mızı başımıza toplamazsak, bu kötü gidişa­ta, sömürüye dur deme/sek bu böyle de­vam edecek. Bunun yolu güçlü sendikalar­dan geçer. Güçlü sendikaların, güçlü ör­gütlerin olmadığı yerlerde gelir dağılımı adaletli olmaz” dedi.

Yorum Yaz

7 Yorum

 • Ismail KeskinCevapla

  Millet vekiline çok işçiye az adalet nerede

  Ara 16, 2016 11:33
 • Serdar özCevapla

  MİLLET VEKİLİ MAAŞLARINA YÜZDE KAÇ YAPILIYORSA ONU VERSİNLER

  Ara 16, 2016 11:52
 • ÖmerCevapla

  Peki sayın bakanlar millet vekilleri siz aldığınız maaş ları gönül rahatlığıyla harciyormusunuz helâl olduğuna eminmisinsz bi asgari ücreti 1600 tl çok diyerek savunma yapiyorsunuz.Ama Allah bunları tek tek soracak bu dünyanın öbür tarafida var size kimse hakkını helâl ediyormu bi düşünün maasinizi çekerken

  Ara 16, 2016 20:27
 • yaşar tanriverdiCevapla

  işçi olarak bir gunlugune tüm yurtta is birakma eylemi talep ediyorum bakalım fabrika sahipleri ne kadar zarar edecek

  Ara 16, 2016 20:54
 • YaşarCevapla

  yerin üstü olduğu gibi birde altı var öteki dünyada iki elim iki yakanizda olucak benim hakkımı vermeden allahın hakkını veremiyesiniz

  Ara 16, 2016 20:59
 • AhmetCevapla

  Allahtan korkun ve bir asgari ücretliye bu parayı çok görüyor devlet 15 temuzu aklınıza getirin bu ülkeye kim sahip çıktı bir ay boyunca sokaklarda kim nöbet tuttu bir tane zengin iş adamı gördünüz mu sabah ise gece nöbete giden asgari ücretle çalışan işçilerden başka Allah sizi bildiği gibi yapsın yazik yazık çok yazik haram olsun o aldığınız parada yetimin haki varsa zikim olsun

  Ara 16, 2016 21:36
 • volkanCevapla

  Ya boyle bisey varmi 1600 tl o kadarmi cok asgari ucretli coluk cocuk sahibi kirada oturan 1300 veya 1600 tl ile gecinebiliyomu veya gecinebilecekmi?isverenler size verelim asgari ucret sadece 1 ay gecinmeye calisin bakalin neler olucak ylan sizden 5000_10000 isyenmiyo istenen sadece 1600 tl ALLAG sizi nasi biliyosa oyle yapsin bu hayat sartlaronda insanlari sikintiya sokuyosunuz rabbimde size ayni sikintilari yasatsin.

  Ara 17, 2016 10:20