3 Çocuğa 600 TL Doğum Yardımı Şartları Nelerdir Kimler Alabilir?

GÜNDEM kategorisine 11 Ekim, 2016 tarihinde eklendi, 945 defa okundu

Sosyal Yardımlaşma Bakanlığının denetimi ve kontrolü altında 2016 yılından uygulanmak üzere 3 çocuğa kadar 600 TL’lik bir yardım öngörülmüştür. Tabi burada Medya ve diğer STK’lar ile madem 3 çocuk yapacağız o zaman bu devirde çocuk bakmak kolay mı eğitimi sağlığı derken bir ton masraf hükümet hiç elini taşın altına koymayacak mı şeklindeki söylemleri de oldukça etkili olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Peki herkes bundan yararlanabilir mi şartları nelerdir aşağıda bu konu hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağım.

Doğum yardımı nasıl alınır şartları nelerdir?

2016 yılında doğum parası resmileşti. Annenin doğum yapması ile devletten;

çocuk için 300

çocuk için ve

çocuk için 600 doğum parası verileceği açıklandı

üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL doğum yardımı yapılacak.

Başvuru Nereye Yapılacak?

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Sosyal Hizmet Merkezine yapılacaktır.

DOĞUM YARDIMI HANGİ TARİHTE DOĞAN ÇOCUKLARI KAPSIYOR?

Doğum yardımı yasa tarihi 15 Mayıs 2015 olarak belirlendi. Bu tarih ve sonrasında gerçekleşen doğumlar için çiftlere doğum yardımı ödeniyor. Ancak burada yardım’ın uygulanmasında şöyle bir detay var

Örneğin; Diyelim ki 2016 yılında 3.çocuğunu doğuran bir anne’ye yasa tarihinden sonra doğan 1.çocuk olarak ödeme yapılmıyor diğer yasanın çıkmasından önce doğan çocuklar’da dikkate alınarak 600.00.-TL ödeme yapılıyor.

ANNE VEYA BABININ TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI OLMAMASI HALİNDE ALINABİLİR Mİ YADA EŞLERDEN BİRİNİN TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI OLMASI YETERLİ Mİ?

Annenin veya babanın mavi kartlı olması halinde de veya eşlerden bir tanesinin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması halinde de doğum yardımından yararlanılması söz konusudur. Öteki taraftan doğumun illa Türkiye’de olması gerekmez yurt dışında yapılan doğumlarda da doğum yardımından yararlanalılabilir.

Evlat Edinme Halinde doğum yardımından yararlanılabilir mi ?

Evet bence yasanın kusurlu olan taraflarından bir tanesi de bu tarafı çünkü evlat edinilen kişiye doğum yardımı yapılmıyor belki kanun koyucu bunun istismar edileceğini düşünerek böyle bir uygulama getirmiş olabilir. Ancak en azından devlete ait kurumlar’dan evlat edilenler doğum yardımın’dan yararlabilmesi gerekirdi çünkü AGİ ve Nafaka ve diğer bütün uygulamalarda evlat edinilmiş çocuklar dikkate alınıyor yetkililerden bu konuda ileride bir düzenleme ile düzeltme yapılabileceğini tahmin ediyoruz. Bir ince detay burada var sevgili okuyucular o da şöyle diyelim ki siz evlat edindiniz ve sonradan da bir çocuk sahibi oldunuz işte alacağınız ödeme rakamı bakımından evlat edindiğiniz çocuk ta dikkate alınıyor yani 1 tane evlat edindiğiniz çocuk var sonradan normal yollarlar 1 çocuk sahibi daha oldunuz sizin 2 çocuk sahibi olduğunuz düşünülerek 400.00.-TL ödeme yapılıyor

Doğum Parası Haczedilebilir mi?

Doğum yardımı da nafaka gibi hiçbir şekilde vergi kesintisi olmadığı gibi haczedilmesi de mümkün değildir.

Etiketler : , ,

Yorum Yaz

1 Yorum

  • Hayri erdemliCevapla

    Bende sgkliyim 2 çocuğun var maaş almıyorum nasıl alirim

    Eki 11, 2016 15:22