15 bin Sözleşmeli Öğretmenlik İçin Başvuru Nasıl Yapılır? Tüm Soruların Cevapları

GÜNDEM kategorisine 11 Ağustos, 2016 tarihinde eklendi, 625 defa okundu

Binlerce insanımızın merak ettiği,sözleşmeli öğretmen alım şartları neler? 2016, sözleşmeli öğretmen başvuruları ne zaman?, 2016 MEB sözleşmeli öğretmenlik başvurusu nasıl yapılır?Sözleşmeli öğretmen atamaları ne zaman soruları yanıt buldu.

Sözleşmeli öğretmenlik  Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı tarafından yayımlanan kararnamenin ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak resmileşmişti.

Sözleşmeli öğretmenlik için başvurular bugün başladı. Peki sözleşmeli öğretmenlikte istenen belgeler neler?,

sözleşmeli öğretmen alım şartları neler?, 2016, sözleşmeli öğretmen başvuruları ne zaman?, sözleşmeli öğretmen atamaları ne zaman?,

işte merak edilen tüm bu soruların yanıtlarını ve  Sözleşmeli öğretmenlik hakkında bilinmeyen ayrıntıları sgkdanismani.com’da bulabilirsiniz..

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURUSU  NASIL YAPILIR? 2016

Sözleşmeli öğretmenlik için İl milli eğitim müdürlüklerinde, atamalardan sorumlu il millî eğitim müdür yardımcısı veya şube müdürünün başkanlığında; “Başvuru Onay Komisyonu” oluşturulacaktır. İl millî eğitim müdürlüğünce öğretmenlik başvurularının kabul edilmesi ve onaylanmasına yönelik işlemler için ilçe millî eğitim müdürlüklerinde de Başvuru Onay Komisyonu oluşturulabilecektir.

15 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK İÇİN ÖN BAŞVURULAR BAŞLADI!

2016 MEB sözleşmeli öğretmenlik başvuruları

adaylar tarafından merak konusu oldu. MEB tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan duyuruya göre 15 bin öğretmen alımı yapılacağı açıklanmıştı. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) gerektirmeyen alanlar için ön başvurular 8-11 Ağustos’ta başvuru yapabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamasına göre, KPSS puanı 50 ve üzeri olanlar sözlü sınava başvurabilecek. Bakanlığın konu ile ilgili açıklamasının devamında “En yüksek puanlı adaydan başlamak üzere ilan edilen kadronun üç katı kadar aday sözlü sınava alınacaktır. Sözlü sınavlar Türkiye genelinde oluşturulan 18 sınav merkezinde gerçekleştirilecektir.

Sözleşmeli öğretmenlik için başvurular bugün başladı.

10 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMASI NE ZAMAN YAPILACAK?

Yeni eğitim dönemi için KPSS sonucuna göre ve sözlü sınavla alınacak olan 15 bin ‘sözleşmeli öğretmen’in atamaları ise 10 Ekim’de yapılacak.

‘Sözleşmeli Öğretmen İstihdamı na İlişkin Yönetmelik’e göre, sözlü sınavdan 100 üzerinden 60 puan alma şartı var. Sözleşme gereği dört yıllık çalışma süresini tamamlayarak adaylık sürecinde başarılı olanlar, talepleri halinde görev yaptığı okulda kadroya atanacak. Atandıkları yerde iki yıl daha çalıştıktan sonra tayin isteyebilecek. Atamalar 10 Ekim’de yapılacak. Atamaları tebliğ edilenler, bunu izleyen 15 gün içinde göreve başlayacak. En çok kontenjan 4 bin 334 ile sınıf öğretmenliğine verildi. Onu 1.555 kontenjanla İngilizce ve 1.479 kontenjanla din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği takip etti.

15 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ALINACAK. KPSS’DE 50 PUAN ŞARTI

Milli Eğitim Bakanlığı açıkladığı 15 bin sözleşmeli öğretmen alımı Resmi Gazete’de yayımlanarak resmileşti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamasına göre, KPSS puanı 50 ve üzeri olanlar sözlü sınava başvurabilecek.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER;

*Lisans diploması veya mezuniyet geçici belgesinin aslı veya onaylı örneği,

*Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans, Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası, İlköğretim Sınıf Öğretmenliği ya da İngilizce Öğretmenliği Sertifikası programlarından birini tamamladığına ilişkin belge veya bu belgenin onaylı örneği,

*Yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca verilen yüksek öğreniminin ve pedagojik formasyon belgesinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denklik belgesi,

*Talim ve Terbiye Kurulu kararı gereğince Felsefe bölümü mezunlarından; 16 kredi sosyoloji, 16 kredi psikoloji, sosyoloji bölümü mezunlarından; 8 kredi mantık, 16 kredi felsefe, 16 kredi psikoloji aldığına dair belgenin aslı veya onaylı örneği

*Adaylardan başvuruda sağlık, askerlik ve adli sicil durumlarına ilişkin belge istenmeyecek, Elektronik Başvuru Formunda beyan alınacaktır.

BAŞVURULAR 8 AĞUSTOS İLE 11 AĞUSTOS ARASINDA GERÇEKLEŞECEKTİR.

Etiketler : , ,

Yorum Yaz